Początek wiosny w Herceg Novi i Festiwal Mimozy

Początek wiosny w Herceg Novi i Festiwal Mimozy

W Herceg Novi pachnie mimozą oraz wybornymi smakołykami, zewsząd słychać dźwięk muzyki! 18 lutego rozpoczął się 53 Festiwal Mimozy, który potrwa do 5 marca.

Mimoza i pomarańcze

Festiwal Mimozy organizowany jest w Herceg Novi od 1969 roku. Głównym bohaterem i inspiracją do powstania wydarzenia jest piękny kwiat mimozy, który do Herceg Novi trafił z Australii – pierwsze kwiaty dotarły tu wraz z jednym z hercegnovskih marynarzy. Kwiaty pokryły ogromną część  tego regionu Zatoki Kotorskiej, a zaczynały wschodzić wraz z przeminięciem zimowego deszczu. Kwiat mimozy zwiastował słońce, piękną pogodę i nadejście prawdziwej wiosny! Pomysłodawcami i corocznymi organizatorami festiwalu są Turystyczny Związek Zatoki Kotorskiej i Urząd Miasta Herceg Novi. Dziś nad tym wydarzeniem czuwa przede wszystkim Turystyczna Agencja Miasta Herceg Novi. Dzięki festiwalowi, od 1991 r. Herceg Novi jest członkiem Europejskiej Federacji Miast Karnawałowych. Święto miało ważną rangę w całej byłej Jugosławii, do dziś przyciąga gości z całego regionu, a w 1975 r. festiwal otworzyła sama pierwsza dama, żona Marszałka Tito, Jovanka Broz.

Żółte kwiaty mimozy

Festiwal ewoluuje, w związku z nim powstają coraz to nowe akcje. Od 2015 r. w weekend poprzedzający festiwal odbywa się Festyn Pomarańczy, który promuje lokalne wyroby sezonowe. Pomarańcze symbolizują sezon zimowy, ale od pewnego czasu w mieście odbywa się także wiosenna Primavera, letni Festyn na schodach oraz Festyn Jesienny. Podczas każdej pory roku można zasmakować domowych przysmaków oraz tutejszej dobrej zabawy.

Festyn Pomarańczy to nie tylko okazja do wzięcia udziału w imprezie (Orange Party), czy brunchu, ale też okazja by kupić lokalne domowe dżemy, syropy, soki, likiery i kosmetyki. Wszystko oczywiście na bazie pomarańczy! Wystawie domowych produktów i kramom towarzyszy też zawsze stół donatorów, czyli akcja charytatywna. Odbywa się sprzedaż wyrobów cukierniczych przygotowanych przez największe hotele i cukiernie. Jedna sztuka smakołyku kosztuje 2 euro. W tym roku dochód ze sprzedaży przeznaczony był na zakup nowego aparatu USG na oddział położniczy tutejszego szpitala.

Tegoroczna edycja

Tegoroczna, 53. edycja, rozpoczęła się 18 lutego. To nietypowa data, ponieważ według tradycji festiwal powinien zacząć się w pierwszą sobotę lutego. Ze względu na pandemię, tegoroczny festiwal jest skrócony. Postanowiono więc rozpocząć go później, by nie narażać gości na deszcz. W drugiej połowie lutego szansa na wystąpienie opadów jest już naprawdę niewielka!

Symbolicznym pierwszym wydarzeniem powiązanym z Mimozą był już Zimowy Salon, który rozpoczął się 3 lutego w Galerii Josipa Bepo Benkovicia. Tegoroczne wydanie tego wydarzenia kulturalnego opiera się na promocji indywidualizmu, kreatywności i swobody, które mają stanowić podstawę dialogu międzykulturowego. Na wystawę składa się 59 prac 21 artystów z Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Serbii i Macedonii Północnej.

Słynne hercegnovskie mażoretki. Ich występy zawsze uświetniają Festiwal!

Prawdziwe, kolorowe i głośne rozpoczęcie Festiwalu rozpoczęło się w piątek paradą trębaczy z Igalo oraz pochodem mażoretek z Baošići. Wszyscy spotkali się w centrum Herceg Novi, na Trgu Nikole Nikole Đurkovića, po czym nastąpił koncert znanej piosenkarki Nedy Ukraden.

Jednym z najpopularniejszych wydarzeń festiwalu jest Festa od ribe i vina, czyli spotkanie kulturalne pełne muzyki, występów i zabawy, podczas którego każdy otrzymuje bezpłatnie lokalne wino oraz odbywa się degustacja potrwa rybnych. W latach przedpandemicznych wydarzenie to skupiało zawsze około… 20 000 gości! Ile litrów wina musiało zafundować miasto? Nie mam pojęcia, ale na pewno były to pokaźne ilości! Zwyczajowo festa zaczyna się w Kumborze. Kolorowym pochodem goście idą po riwierze aż do Baošići, gdzie odbywa się koncert i degustacje. W tym roku na Fescie od ribe i vina wystąpił piosenkarz Nenad Knezević Knez.

Tegoroczna publika nie stanowiła oczywiście 20 000 osób, jednak okoliczni hotelarze ogłosili, że ich hotele są w pełni obłożone, a Turystyczna Agencja Miasta Herceg Novi potwierdziła, że 18 lutego w mieście zameldowanych było ponad 3 tysiące turystów, z których większość stanowili mieszkańcy Macedonii Północnej oraz Bośni i Hercegowiny.

Jedną z najpopularniejszych części Festiwalu jest karnawałowy pochód.
Gościnny występ zespołu folklorystycznego ze Słowenii, 2016 rok.
Podczas Festiwalu odbywają się różne koncerty.

Poza poczęstunkami oraz koncertami muzyki popularnej, podczas Festiwalu Mimozy odbywają się spotkania autorskie i wieczory literackie, występy teatralne dla dzieci i dorosłych, koncerty muzyki klasycznej oraz słynne bale maskowe. Dodatkowo, liczne wydarzenia sportowe, odbywające się podczas Festiwalu Mimozy, składają się na osobny program. Pływanie, boks, piłka nożna, wioślarstwo, wspinaczka… To tylko część dyscyplin, w których można spróbować swoich sił, lub kibicować, podczas trwania festiwalu.

Ciekawostki

W 2019 roku odbył się jubileuszowy 50 Festiwal Mimozy, który trwał 50 dni! Byłam na jego otwarciu i brałam udział w koncercie Zdravko Čolicia, czyli bałkańskiego Elvisa Presleya. I cóż mogę powiedzieć? Szczerze mówiąc, było to dla mnie traumatyczne przeżycie! Zdravko śpiewał… 3 i pół godziny! Po każdej prośbie o bis, śpiewał dalej, i śpiewał, i śpiewał. Odnosiłam wrażenie, że każdy znał jego piosenki, oprócz mnie. Już po godzinie chciałam stamtąd uciekać, ale moje towarzystwo bawiło się wybornie!

Mażoretki z Herceg Novi brały udział w ceremonii otwarcia zimowych Igrzysk Olimpijskich! Nie, nie tych, które odbywały się w tym roku w Chinach. Mowa o Igrzyskach z 1984 roku, które odbywały się w Sarajewie.

Festiwal obfituje w liczne atrakcje dla najmłodszych!

HARMONOGRAM WYDARZEŃ KULTURALNYCH 2022

3 lutegoHERCEGNOVSKI ZIMSKI SALON (wystawa malarstwa)

8 lutego – Teatrzyk dla dzieci Kotka od papci (Maca Papučarica autorstwa Eli Peroci)

17 lutego – wieczór poetycki Mirjany Bobić Mojsilović

18 lutego – wystawa kwiatów i targi wina; wieczorem wielkie otwarcie Święta Mimozy zwieńczony koncertem Nedy Ukraden

19 lutego – przez cały dzień, wzdłuż całej riwiery Herceg Novi występy lokalnych artystów, zespołów muzycznych oraz mażoretek; wieczorem bal maskowy, którego gościem jest Goran Karan

20 lutego – dziecięcy bal maskowy

21 lutego – promocja książki Bosiljki Pušić

23 lutego – promocja książki Mariny Stanišić

24 lutego – wystawa prac lokalnych artystów, a wieczorem musical Sen o Zatoce

25 lutego – występ słoweńskiego zespołu folklorystycznego z Novego Mesta

26 lutego – festyn Otwarta ulica, wydarzenie muzyczno-kulinarne w parku w Igalo; wieczorem Dni Belgradu

27 lutego – picigin (rekreacyjna gry piłkarska odbywająca się w wodzie), Dni Blegradu i promocja książki Mirjany Blagojević

28 lutego – występ kabaretowy na podstawie tekstów Mome Kapora

1 marca – koncert muzyki klasycznej w wykonaniu uczniów i wykładowców szkoły muzycznej

2 marca – promocja książki Tie Dožić

3 marca – występ teatralny trupy z Petersburga

4 marca Taneczny Festiwal Mimozy i rybny poczęstunek wieczorową porą

5 marca Taneczny Festiwal Mimozy, pochód karnawałowy, wieczorem oficjalne zamknięcie festiwalu, w którym uczestniczyć będą lokalni muzycy, trębacze, mażoretki i aktorzy

2 myśli w temacie “Początek wiosny w Herceg Novi i Festiwal Mimozy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry