Balk-ann – o mnie

Balk-ann – o mnie

Witaj w moim świecie! Witaj na Balk-ann, czyli u Anny zafascynowanej Bałkanami. Mieszkam w czarnogórskim Herceg Novi. Pracuję w branży turystycznej. Jestem bałkanistką z pasji i wykształcenia i właśnie miłością do moich Bałkanów chcę Cię zarazić. Od 2023 blog współtworzy ze mną licencjonowana przewodniczka po Czarnogórze Aneta Sawicka. Razem współdziałamy z agencją Active Montenegro i mamy w ofercie:

Więcej o mnie

Balk-ann to ja, czyli Anna Krause-Radović. Pochodzę z małej miejscowości, która teoretycznie znajduje się jeszcze na Pomorzu, choć odległość od mojego domu do Bałtyku wynosi ponad 100 km. W szkole podstawowej uczono nas, że jesteśmy z Ziemi Chełmińskiej, więc przy tej wersji pozostańmy. Miałam urodzić się 29 lutego, lecz los spłatał mi figla i nie uczynił aż tak wyjątkową. Nie spieszyło mi się, więc powitałam świat prawie dwa tygodnie później, w pewien przedwiosenny poniedziałek 1992 roku. Po szkole podstawowej, w której nauczono mnie m.in. skąd pochodzę, wybrałam się do technikum hotelarskiego, które bardzo dobrze wspominam. To dzięki niemu odbyłam pierwsze ciekawe podróże. Po szkole średniej chciałam kontynuować podróżniczo-turystyczną przygodę, ale studia turystyczne nie wydawały mi się satysfakcjonującym wyborem. Padło na niszową filologię, na studia podczas których nauczę się języków krajów, w których turystyka odgrywa ważną rolę, ale nie są powszechnie znane. Wybór padł na filologię bałkańską na UMK w Toruniu. Licencjat z języków serbskiego i albańskiego oraz studia magisterskie z serbskiego i bułgarskiego.

Podczas studiów uczyłam się Bałkanów w teorii, ale wzięłam też udział w kilku wymianach: przez semestr studiowałam na Uniwersytecie w Nowym Sadzie, odbyłam dwa zagraniczne staże studenckie – w Bibliotece Miejskiej w Zadarze oraz jednej z dubrownickich organizacji pozarządowych. Dwukrotnie brałam też udział w letniej szkole języka albańskiego w Kosowie. Z czasem zaczęłam także pracować w turystyce, jako rezydentka i pilotka wycieczek. Oczami turystów poznałam chorwacką Riwierę Makarską i Czarnogórę. Wybrałam studia przypadkowo, Bałkany stały się jednak moją wielką pasją. 

Pracowałam nie tylko jako pilotka i rezydentka, ale zdobyłam też doświadczenie w dziale marketingu i wsparcia produktu jednego z polskich biur podróży organizującego wczasy i wycieczki objazdowe, specjalizującego się w Bałkanach. Znam więc turystykę w teorii i praktyce, podobnie jak Bałkany. Interesują mnie przede wszystkim kraje byłej Jugosławii, dotąd nie miałam niestety okazji odwiedzić Bułgarii i Albanii.

W maju 2021 roku moje życie całkowicie się zmieniło. Przeniosłam się do Czarnogóry na stałe. Obecnie mam dwie córki i męża Czarnogórca, z którym współprowadzę w Herceg Novi agencję wycieczek – Active Montenegro. Od teraz moje życie ściśle związane jest z Czarnogórą i turystyką. I właśnie tą Czarnogórą zamierzam się z Tobą podzielić! Wybieramy się razem w podróż po bałkańskim świecie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry