Herceg Novi

Miasto i gmina Herceg Novi

Herceg Novi to urocze miasteczko zlokalizowane nad Zatoką Kotorską, przez wielu określane górskim miastem położonym na wybrzeżu. Jego lokalizacja zapewnia nieziemskie widoki, ponieważ znajduje się dosłownie naprzeciwko wejścia do Zatoki Kotorskiej (7 km od otwartego morza).

Mieszka tu około 11 tysięcy osób. Miasto stanowi też stolicę gminy Herceg Novi, ciągnącej się od granicy z Chorwacją aż do przeprawy promowej w Kamenari (łącznie mieszka tu około 30 tysięcy osób, co stanowi 5% mieszkańców całego kraju).

Na terenie gminy oficjalnie jest aż ponad 60 plaż!
Centrum Herceg Novi to zabytkowa starówka. Są tu twierdze, piękne cerkwie i liczne kawiarnie.

Lokalizacja sprzyja zwiedzaniu. To nie tylko idealna baza wypadowa do zwiedzania Zatoki Kotorskiej, Budvy, czy Parku Narodowego Lovćen. Można stąd w szybki sposób dostać się także do chorwackiego Dubrownika (odległość około 50 km), czy bośniackiego Trebinje (40 km). Plusem jest też niewielka odległość od dwóch lotnisk – w Tivacie i w Dubrowniku.

To idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek! Mnogość plaż zachęca do opalania się na leżaku z drinkiem z palemką. Długość wybrzeża gminy to 25 km, na terenie których wygospodarowanych jest ponad 60 plaż. Osoby lubiące aktywny wypoczynek mogą skorzystać z uroków gór Orjen otaczających miasto. Jest także co zwiedzać! Trzy twierdze, ruiny cytadeli, słynny monastyr Savina, malownicze stare miasto, liczne muzea, stare kościoły, czy winnica. Region obfituje w restauracje serwujące pyszne jedzenie, a dyskoteki pobliskiego Igalo (3 km) zapewniają wieczorną rozrywkę.

Herceg Novi – miasto kwiatów, poetów, tysiąca schodów, miejsce, w którym przez ponad 200 dni w roku słońce sprzyja opalaniu i delektowaniu się cudowną pogodą. Koniecznie rozważ to miejsce planując swój kolejny urlop!

Dowiedz się więcej!

Jeśli szukasz idealnego miejsca na wakacje, to koniecznie weź pod uwagę czarnogórskie Herceg Novi.

1. W poniższym artykule przeczytasz o rysie historycznym, poznasz najważniejsze atrakcje miasta. Odnajdziesz informację na temat mszy świętych.

KLIK I CZYTAM

2. Lista najlepszych plaż w Herceg Novi? Koniecznie sprawdź poniższy artykuł! Znajdziesz tam też informacje na temat rejsów po Zatoce Kotorskiej, winnicy Savina, zwiedzaniu monastyru Savina, górach Orjen i Porto Novi oraz informacje na temat komunikacji miejskiej.

KLIK I CZYTAM

3. Odpowiedzi na pytania dlaczego Herceg Novi to idealna baza wypadowa na wycieczki oraz o tym dlaczego warto rozważyć je jako wakacyjną destynację, znajdziesz poniżej.

KLIK I CZYTAM

Najlepsza miejscowość gminy Herceg Novi to…

Wiemy, że każdy ma inne potrzeby i wymagania. A nasza gmina jest różnorodna! Dlatego postanowiłyśmy przedstawić wszystkie jej miejscowości. Przeczytaj o plusach i minusach danych miejsc oraz o tym, jakie udgodnienia oferują poszczególne zakątki. Lista będzie uzupełniana!

1. Sutorina (pierwsza miejscowość za granicą Debeli Brijeg, tu znajduje się największe centrum handlowe gminy HDL, jednak nie posiada dostępu do wybrzeża, dlatego opisu Sutoriny nie znajdziecie w żadnym z naszych tekstów), Njivice i Igalo.

PRZECZYTAJ O NJIVICACH I IGALO

2. Meljine i Podi – najbliżej centrum

PRZECZYTAJ O PODI I MELJINE ORAZ KILKU DODATKOWYCH ATRAKCJACH HERCEG NOVI

3. Zelenika, Kumbor i Đenovići

PRZECZYTAJ O MNIEJSZYCH MIEJSCOWOŚCIACH NASZEJ GMINY ORAZ O PORTONOVI

4. Jedne z najciekawszych opcji na wakacje, czyli Baošići, Bijela (oraz Kamenari)

PRZECZYTAJ O BAOŠIČI, BIJELI I KAMENARI

Nasza gmina to nie tylko miejscowości wybrzeżne, ale także te położone w górach nad miastem – o nich nie będzie tu tekstu, ponieważ rzadko wybierane są na wakacje. O wielu atrakcjach Półwyspu Luštica, można przeczytać zaś w poniższym tekście.

PLAŻE PÓŁWYSPU LUŠTICA, BŁĘKITNA JASKINIA I TWIERDZE
Powrót do góry