Lato w Herceg Novi

Lato w Herceg Novi

Dlaczego Herceg Novi?

Herceg Novi i okolice są pełne atrakcji, które zadowolą najróżniejsze gusta. Relaks na plaży, morskie kąpiele, a wieczorem spacer wzdłuż wybrzeża o zachodzie słońca? A może odkrywanie zakątków starego miasta, aromatyczna kawa z widokiem na wejście do Zatoki Kotorskiej, a wieczorem seans filmowy na szczycie twierdzy? Opcji jest wiele, a jeśli zostaniecie na tyle długo, aby wyczerpać je wszystkie, to możecie skorzystać z  bogatej oferty wycieczek po Czarnogórze (i nie tylko).

wieża zegarowa na rynku Nikole Đurkovića

Założone w XIV wieku przez króla Tvrtka I Kotromanića Herceg Novi miało pełnić rolę portu dla ówczesnego Królestwa Bośniackiego. Miasto przez wieki zmieniało właścicieli, a każdy z nich pozostawił po sobie jakiś ślad, który wpłynął na jego charakter. Port (Škver) istnieje zresztą do dzisiaj i jest nieformalnym centrum, w którym wszystko się dzieje i wszystkich można spotkać. Znajduje się tam pomnik założyciela, budynek niedziałającej już stacji kolejowej –  dawniej wzdłuż wybrzeża poprowadzone były tory i tu kończył swój bieg pociąg, zwany Čiro, który przyjeżdżał z  Sarajewa,  boisko wodne, liczne restauracje i kawiarnie oraz twierdza Forte Mare (Morska Twierdza). Jej budowę również zlecił Tvrtko. Przez wieki pełniła ona funkcję obronną, zmieniała też swój wygląd i gabaryty, aby ostatecznie stać się wizytówką miasta. Herceg Novi nazywane jest miastem twierdz. Oprócz Forte Mare znajduje się tu jeszcze, nie jedna, a dwie tego typu budowle. Położone są one niemal w linii prostej, ale na różnych wysokościach.

Nad starym miastem góruje twierdza Kanli Kula (Krwawa Twierdza). Wybudowana została za czasów tureckiego panowania. Mieściło się w niej więzienie oraz sale tortur. To najbardziej tajemnicza z twierdz, która w swoich grubych murach skrywa długie korytarze, tajne przejścia i przerażające lochy. Forte Mare i Kanli Kula są częściowo dostępne dla zwiedzających. Wstęp jest płatny. Oby dwa obiekty pełnią również rolę amfiteatrów i w sezonie letnim mają w nich miejsce różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Ostatnia twierdza, twierdza Španjola, znajduje się poza główną częścią miasta, jest też opuszczona i dosyć zaniedbana. Wybudowali ją Hiszpanie i była ona częścią większej całości, najprawdopodobniej znajdowało się w jej wnętrzu całe osiedle.

nadbrzeżna Forte Mare

Schody, schody, schody…

Z portu dostaniemy się schodami, kolejny symbol Herceg Novi, szacuje się, że jest ich sto tysięcy i jeden, do starego miasta, w którym panuje spokojna i leniwa atmosfera. W ciągu dnia raczej nie spotkamy tu tłumów, będzie można spokojnie pospacerować i zrobić jak najlepsze zdjęcia. A jest co oglądać i co fotografować. Starówka składa się z kilku placów, mniejszych i większych, umieszczonych na różnych wysokościach i połączonych, oczywiście, schodami! Wąskie uliczki, budynki z kamienia, kościoły, galerie, muzea i słynna wieża zegarowa zajmą Was na dłuższą chwilę i pozwolą przenieść do dawniejszych czasów. Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika po polsku, który przybliży historię miasta i opowie o jego najważniejszych elementach i życiu mieszkańców. Może warto o tym pomyśleć?

schody, schody, schody….

Wakacyjny spacer

Jeśli po pobycie w porcie nie będzie nam się chciało wspinać po schodach, zawsze możemy wybrać trasę wzdłuż morza, najdłuższym morskim deptakiem nad Adriatykiem. Nazwany jest on na cześć poległych podczas II wojny światowej pięciu kobiet o imieniu Danica. Šetalište Pet Danica liczy sobie sześć kilometrów długości i łączy Igalo z Meljine. Jest to świetna trasa spacerowa, a przed albo po sezonie można też poruszać się tu na rolkach, hulajnodze czy rowerem. Poza tym wzdłuż całej promenady mamy rozsiane większe lub mniejsze plaże, głównie betonowe lub kamienne z infrastrukturą (leżaki, parasole, prysznice, toalety) lub bez oraz zaplecze gastronomiczne. Znajdziemy tu też wypożyczalnie sprzętu wodnego, sklepy z pamiątkami, akcesoriami na plażę, dmuchany plac zabaw dla dzieci oraz siedzibę agencji Active Montenegro.

Zakupy na targu? To także może być ciekawa atrakcja podczas czarnogórskich wakacji.

Gmina Herceg Novi

Jeśli zaś chodzi o Igalo i Meljine, to najwyższy czas wspomnieć, że Herceg Novi jest stolicą regionu o tej samej nazwie. Poza główną miejscowością znajdziemy tam szereg innych mniejszych, bardziej kameralnych, do których z łatwością dostaniemy się komunikacją miejską lub taksówką. Taksówki są bardzo popularnym środkiem transportu i są stosunkowo niedrogie, zwłaszcza jeśli podróżują nią dwie lub więcej osób.

piękny port Lazure w Meljine
Mimo wielu schodów, miasto może być idealne na wakacje z dziećmi! Dzięki długiej promenadzie, ciągnącej się od Meljine, przez Herceg Novi, aż do Igalo.

W położonym zaraz przy granicy z Chorwacją Igalo znajduje się znany na całym świecie Instytut Reumatologiczny, który oferuje pacjentom zabiegi wykorzystujące miejscowe błoto o leczniczych właściwościach. Jest ono bogate w minerały i substancje bioaktywne i praktycznie każdy może z niego skorzystać. Wystarczy udać się do niewielkiej zatoczki przy piaszczystej plaży, zanurzyć rękę w wodzie i gotowe. Jest to też świetne miejsce dla dzieci, zejście do wody jest bardzo łagodne, a w pobliżu znajduje się wesołe miasteczko. Do Igalo regularnie przyjeżdżał Josip Broz Tito i po dziś dzień na niewielkim wzgórzu w gęstym parku stoi jego ogromna rezydencja, którą można zwiedzać. Villa Galeb, bo tak się nazywa otwarta jest w poniedziałki środy i piątki, tylko wieczorem, a bilet wstępu kosztuje 3 euro. Jeszcze jedna rzecz jeśli chodzi o Igalo, to życie nocne. To tutaj znajdują się najpopularniejsze dyskoteki w regionie La Bamba i Casa. Jeśli macie ochotę zobaczyć koncert miejscowej gwiazdy muzyki rozrywkowej, to tylko tutaj!

Poznaj Czarnogórę (i nie tylko)!

Igalo jest ostatnią czarnogórską miejscowością. Przejścia graniczne z Chorwacją jest niemal na wyciągnięcie ręki. Jeśli więc jesteście w okolicach Herceg Novi, warto wybrać się na wycieczkę do Dubrovnika, do którego łatwiej dostać się od południa właśnie niż z wielu rejonów Dalmacji.

Meljine, położone z drugiej strony Herceg Novi i z drugiej strony promenady, jest kolejnym punktem, o którym trzeba wspomnieć. Tam znajduje się monaster Savina,  ukryty w cieniu bujnej roślinności. Kolejny mocny punkt Herceg Novi to niezwykle bogata flora, a symbolem miasta jest kwiat mimozy. Kompleks kościelny w Meljine stanowi swego rodzaju oazę i bezpieczną przystań. Na jego terenie stoją trzy świątynie Mała, Wielka i świętego Savy, ale też winiarnia, która ma w swojej ofercie degustacje. Przyjemnie spędzić czas można również spacerując lub pijąc kawę w niedawno wybudowanym kompleksie Lazure. Jest to luksusowa marina dla małych jachtów i motorówek, bardzo elegancka i oferująca wypoczynek na wyższym poziomie.

Z Meljine możemy wyruszyć na trekking po zboczach Orijenu. To tutaj zaczyna się trasa w górę na szlaki, droga do miejscowości Vrbanj, jest tam park rozrywki oraz do przejścia granicznego z Bośnią i Hercegowiną. Będąc w Herceg Novi można skorzystać z wycieczki do Trebinje, uroczego miasteczka u wschodniego sąsiada Czarnogóry.

widok na Trebinje z monastyru Gračanica

Położenie Herceg Novi naprawdę sprzyja krótkim zagranicznym wypadom, ale to nie znaczy, że musimy ograniczyć się tylko do tego. Czarnogóra również stoi przed nami otworem. Jest to miasto nad Zatoką Kotorską, a Smak Boki to wycieczka poświęcona Zatoce właśnie. W programie Perast, Wyspa Matki Boskiej Skalnej i Kotor, a do tego dwie degustacje i wyśmienita kolacja. Dla tych, którzy chcą połączyć Zatokę i środkową część kraju – Górski Wieniec. W programie Perast, Njeguši, Cetinje i Lovćen. Dla rządnych przygód Rafting na rzece Tarze. A dla wielbicieli gór – Durmitorska przygoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry