Górski wieniec – najlepsza czarnogórska wycieczka

Górski wieniec – najlepsza czarnogórska wycieczka

Czy możliwe jest, aby w zaledwie kilka godzin odwiedzić najważniejsze historycznie miejsca Czarnogóry, odkryć jej malownicze zakątki unikatowe przyrodniczo, zasmakować najsłynniejszych smakołyków i poznać przy tym garść historii? Okazuje się, że tak! Taką właśnie możliwość niesie za sobą nasza najnowsza wycieczka „Górski wieniec”, podczas której w programie emocjonujący przejazd po słynnych, krętych i wąskich kotorskich serpentynach, degustacja serów i szynki pršut, Park Narodowy Lovćen, mauzoleum najwybitniejszego czarnogórskiego władyki, historyczna stolica kraju oraz przepiękne widoki na wybrzeże. Czy już ktoś jest chętny na wyjazd?

„Gorski vijenac” to dzieło, który zna niemal każdy Czarnogórzec, lektura obowiązkowa w szkołach! Bez problemu książkę można znaleźć w absolutnie każdej księgarni. Dostępna także po polsku, pierwszy przekład wykonany był w 1932 roku

Górski wieniec

Nazwa naszej wycieczki jest nieprzypadkowa. „Górski wieniec” to swego rodzaju czarnogórska epopeja narodowa autorstwa Petra II Petrovicia Njegoša. Utwór napisany w 1846 roku, którego akcja toczy się w XVII wieku i opowiada przede wszystkim o walce z Turkami. Przedstawia Czarnogóców, jako jedyny naród, który nie dał się zwyciężyć Osmanom. Tutułowy wieniec symbolizuje w nim chwałę i odwagę mieszkańców kraju gór.

Autor dzieła, Petar II Petrović Njegoš, to ostatni władyka (czyli zarówno przywódca duchowy, jak i świecki) Czarnogóry. Żył w latach 1813-1851 i uważany jest za wybitnego reformatora kraju. Jego mauzoleum, które wznosi się na szczycie góry Jezerski Vrh (1657 m n.p.m.), na terenie Parku Narodowego Lovćen, to najwyżej wybudowane mauzoleum w Europie. Sufit grobowca pokrywa 18 kilogramów złota, a znajdujący się wewnątrz pomnik, zaprojektowany przez wybitnego rzeźbiarza Ivana Meštrovicia, waży aż 28 ton. To miejsce, które odwiedzić chce wielu turystów – unikatowe pod względem historycznym, przyrodniczym oraz stanowiące punkt widokowy, z którego, zdaniem wielu, widać 70% powierzchni całej Czarnogóy (choć ja bym aż tak nie przesadzała 😉). Zapraszamy Was tam!

Wycieczka „Górski wieniec”

PLAN WYCIECZKI:

 • wyjazd z gminy Herceg Novi
 • spacer po Peraście [możliwość dołączenia do wycieczki w Peraście lub w Kotorze na trasie]
 • przejazd serpentynami z postojami na punkty widokowe
 • PN Lovćen, degustacja szynki pršut i lokalnego sera, przejście z przewodnikiem do mauzoleum
 • Cetinje, zwiedzanie monastyru i kolejno czas wolny

Magiczne widoki – Perast i słynne serpentyny

Zanim dotrzemy jednak w góry, po wyruszeniu z Herceg Novi, pokonać musimy część wybrzeżną kraju. Ten odcinek trasy także ma swój niepowtarzalny klimat! Przejedziemy wybrzeżem gminy Herceg Novi, podziwiając spotkanie gór i morza, po czym zatrzymamy się na chwilkę przy najwęższym punkcie zalewu – przy cieśninie Verige. Stąd rozpościera się piękny widok na dwie wyspy: Matki Boskiej na Skale i Świętego Jerzego. Następnie udamy się do barokowego Perastu – prawdziwej perełki czarnogórskiego wybrzeża.

Perast

Po krótkim spacerze skierujemy się już na Kotor i słynne serpentyny prowadzące na Lovćen. Ta wąska, niezwykle malownicza trasa, która potrafi przyprawić o szybsze bicie serca największych śmiałków, jest jedną z największych atrakcji Czarnogóry i stanowi jedyny w swoim rodzaju drogowy relikt architektoniczny. Prowadzi ona do miejscowośći Njeguši. Najbardziej znanej wsi w kraju. To właśnie tutaj urodził się Petar Petrović II Njegoš. Dzisiaj miejsce słynie przede wszystkim z pršuta – długodojrzewającej, suszonej szynki wieprzowej, której oczywiście nie omieszkamy spróbować. Do tego owczy ser, kropla oliwy i kapka rakiji!

Podczas jazdy słynnymi serpentynami, czas będzie także na pauzy zdjęciowe i delektowanie się widokiem Zatoki
Kto chętny na degustację?

Najwyżej wybudowane mauzoleum w Europie

Lovćen to przepiękne pasmo górskie, które od 1952 r. objęte jest ochroną w ramach Parku Narodowego Lovćen. To miejsce niezwykle ważne dla regionu zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym. To tutaj znajduje się mauzoleum władyki, któremu niejako poświęcona jest nasza wycieczka!

Posąg władyki, znajdujący się wewnątrz, waży 28 ton!

Jest to najwyżej położony tego typu objekt w Europie, który niewątpliwie stanowi o wyjątkowości osoby, która w nim spoczywa. Punkt obowiązkowy podczas pobytu w Czarnogórze! Stąd też rozpościera się magiczny widok. Lokalizacja miejsca jest unikatowa – między Zatoką Kotorską, basenem Jeziora Szkoderskiego i Riwierą Budvańską.

Punkt widokowy za mauzoleum
wejścia do mauzoleum strzegą dwie kariatydy
Zdjęcie z czarnogóską flagą? Gdzie, jak nie tutaj!

Cetinje

Kolejnym punktem wycieczki jest Cetinje – historyczna stolica Czarnogóry i siedziba tutejszych władców. Spokojna osada, w której zdaje się, że czas stanął w miejscu. Na pierwszym planie postawimy Monastyr Cetinski. Znajdują się w nim bardzo ważne relikwie. Jak głosi legenda, są wsród nich ręka Jana Chrzciciela oraz fragment krzyża, na którym zmarł Jezus Chrystus. Po zwiedzeniu świątyni czas wolny na swobodny spacer główną ulicą miasta i kawę. 

Monastyr Cetinje

Po zwiedzeniu świątyni i czasie wolnym, czeka nas powrót do Herceg Novi, jednak… nie tą samą trasą! Wrócimy przez Riwierę Budvańską, tak by nacieszyć się jeszcze większą ilością przepięknych widoków. Powrót do gminy Herceg Novi około godziny 18.00.

Cena: 65, dzieci poniżej 12 r.ż. – 50

Wycieczka odbywać się będzie w poniedziałki. Zapisy można kierować na adresy mailowe wycieczki-active@balk-ann.pl.

Cena obejmuje

 • Przejazd klimatyzowanym pojazdem
 • Opiekę polskojęzycznego przewodnika
 • Degustację pršuta i sera
 • Bilety wstępu do PN Lovćen i mauzoleum
 • Opłatę miejską w Cetinje
 • Bilet wstępu do monastyru
 • Ubezpieczenie

Zobacz i wybierz coś dla siebie

Bardzo podobną trasą na wycieczkę wybrali się z nami vlogerzy Orient Explorer. Sprawdźcie koniecznie ich relajcę na poniższym filmie. A jeśli chcecie poznać też inne zakątki Czarnogóry, to klikając w ostatnią grafikę, sprawdzicie całą naszą ofertę na ten sezon wakacyjny.

Smak Boki oraz Montenegro Tura

Jeden komentarz do “Górski wieniec – najlepsza czarnogórska wycieczka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry