Durmitorska przygoda

Durmitorska przygoda

Kto chętny na niezapomnianą przygodę w magicznych czarnogórskich górach? Piękno dziewiczej przyrody, kręte wąskie drogi, majestatyczne góry, soczysta zieleń. Do tego tradycyjne czarnogórskie śniadanie i pyszny obiad.

Durmitor w tym wydaniu to naprawdę prawdziwa perełka!

Wycieczka obfituje w piękne plenery do zdjęć

Durmitorski pierścień przez kilka lat z powodzeniem organizowany był przez naszą agencję. To autorska wycieczka mojego męża, absolutnie unikatowa, wiadąca wokół całego Parku Narodowego Durmitor, połączona jeszcze z kanionem rzeki Moračy. Mimo jednak licznych zachwytów i dużej liczby pochlebnych komentarzy, od czasu do czasy pojawiały sie wśród naszych Gości pewne „ale” – wszystko cudownie, ale zbyt długo, zbyt męcząco, trochę aż za dużo. No to zmodyfikowaliśmy program tak, aby pokazać Gościom jak najwięcej Durmitoru, zbyt ich nie męcząc!

Durmitor to imponujące pasmo górskie stanowiące część Gór Dynarskich, to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Czarnogóry, który trzeba koniecznie zobaczyć. Rzeka Tara i jej przepiękny, najgłębszy w Europie kanion, legendarny most Đurđevića, widokowa trasa P14, najwyżej położona czarnogórska miejscowość – Žabljak, górskie jeziora, gęste lasy, zielone łąki i pastwiska, strome szczyty, przełęcze, jaskinie, to tylko niektóre ze skarbów, które skrywa w sobie Durmitor.

Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak zaprosić Was na wspaniałą wycieczkę po zakątkach tej niezwykłej góry. Nasza Durmitiorska przygoda to idealna wycieczka dla fanów przyrody oraz fotografii. Na własne oczy zobaczycie najpiękniejsze, czarnogórskie pejzaże, a podczas licznych przerw na punktach widokowych będziecie mogli utrwalić je na kartach waszych aparatów

Wycieczka „Durmitorska przygoda”

PLAN WYCIECZKI:

 • wyjazd z gminy Herceg Novi [możliwość dołączenia w Peraście, Kotorze]
 • śniadanie w mieście Nikšić
 • przejazd do PN Durmitor nad Jezioro Czarne (czas wolny ok. 1h)
 • przejazd malowniczą drogą P14 (foto pauzy, przy Sedlo 30 min czasu wolnego)
 • przejazd przez Plužine, foto pauza przy Jeziorze Pivskim
 • obiad restauracji Izlazak (Rudinice)

Durmitor

Pasmo górskie Durmitor rozciąga się w północno-zachodniej części Czarnogóry. Jego podstawę stanowi położony na średniej wysokości 1500 m n. p. m. płaskowyż, z którego wyrastają szyty o imponujących kształtach i wysokościach, czterdzieści osiem z nich ma ponad 2000 m n. p. m, a najwyższy Bobotov kuk – 2522 m n. p. m. Przez Durmitor przepływają rzeki Tara, Draga, Sušica i górny odcinek rzeki Komarnicy oraz znajduje się osiemnaście jezior polodowcowych, nazywanych „górskie oczy”. Około trzydziestu procent Durmitoru stanowią lasy – liściaste, mieszane, a w najwyższych partiach iglaste, na łąkach rośnie około stu pięćdziesięciu gatunków ziół – specjalnością regionu są herbatki – durmitorski čaj. Na terenie Durmitoru w 1952 roku utworzono Park Narodowy, a w 1980 roku dodatkowo wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Te fakty mówią same za siebie – to absolutnie unikatowy region! Przekonajcie się sami i wyruszcie z nami na wycieczkę.

Aneta uchwycona podczas wycieczki
piękny jesienny Durmitor

Z Herceg Novi wyruszymy wcześnie rano i będziemy kierować się na północny zachód. Po drodze punkt widokowy w Lipci, z którego będziemy podziwiać Zatokę Kotorską o poranku. W pobliżu miejscowości Nikšić zatrzymamy się na krótki odpoczynek i śniadanie. Stamtąd udamy się w dalszą drogę. Zaraz też na horyzoncie ukażą nam się południowe szczyty Durmitoru. Malowniczą trasą przez Šavnik udamy się  w okolice nieformalnej stolicy regionu – miasteczka Žabljak, w pobliżu którego położone jest największe jezioro Durmitoru – Crno Jezero. Czas wolny w tym malowniczym zakątku będziecie mogli wykorzystać na kąpiel, przepłynięcie jeziora łódką, szybki spacer albo po prostu na odpoczynek na ławce lub w kawiarni. Brzmi dobrze, prawda? A to jeszcze nie wszystko. Przed nami druga część programu – przejazd słynną  trasą P14, która obejmuje jedne z najciekawszych i najpiękniejszych miejsc na Durmitorze. Podczas tej przeprawy zatrzymamy się m. in. przy charakterystycznych szczytach Sedlo (1907 m n. p. m.) i Prutaš (2393 mn. p. m.) i będziemy podziwiać niemal nieziemskie krajobrazy. Przygotujcie się również na liczne spotkania ze zwierzętami domowymi, które letnią porą wypasają się na górskich pastwiskach.

Plužine

Na końcu wycieczki jeszcze jedno wyjątkowe miejsce – Park Krajobrazowy Piva i Jezioro Pivskie. Ogromny (42 km długości, 180 m głębokości) zbiornik turkusowej wodny utworzony w dawnym kanionie rzecznym sprawi, że zaniemówicie z wrażenia. W pobliżu jeziora i miejscowości Plužine (Rudinice, Restoran Izlazak; O samej miejscowości Plužine, która kryje w sobie wiele tajemnic, można przeczytać >>tutaj<<.) zjemy tradycyjny obiad ze specjałami z regionu, a następnie, posileni, udamy się w drogę powrotną do Herceg Novi.

mała , magiczna miejscowość Plužine, zlokalizowana nad Jeziorem Pivskim

Jezioro Pivskie widziane z punktu widokowego Kruška

Zasmakujmy natury!

To jedna z najpięknejszych widokowo wycieczek. Od sezonu letniego 2024 wydłużamy czas w Durmitorze, aby nasi Goście mieli okazję do poczucia tego klimatu i piękna w pełnym wymiarze!

Sedlo – charakterystyczny punkt w Parku Narodowym Durmitor
Sedlo
W tle słynny most na rzece Tarze

Cena 75 €, dzieci poniżej 12 r.ż. – 60 €

Zapisy można kierować na adresy mailowe wycieczki-active@balk-ann.pl. Wycieczka z gminy Herceg Novi odbywać się będzie w każdy wtorek.

Cena obejmuje

 • Przejazd klimatyzowanym pojazdem
 • Usługę polskojęzycznego przewodnika
 • Tradycyjne śniadanie
 • Bilety wstępów do PP Piva, PN Durmitor, Jezioro Czarne
 • Obiad
 • Ubezpieczenie
Kto chętny by wypocząć u podnóży gór?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry