Durmitorska przygoda

Durmitorska przygoda

Kto chętny na niezapomnianą przygodę w magicznych czarnogórskich górach? Piękno dziewiczej przyrody, kręte wąskie drogi, majestatyczne góry, soczysta zieleń, a dla chętnych także dreszczyk adrenaliny w postaci zjazdu tyrolką nad najgłębszym europejskim kanionem? Do tego tradycyjne czarnogórskie śniadanie i pyszny obiad.

Durmitor w tym wydaniu to naprawdę prawdziwa perełka!

Spacer po moście czy zip line? Co wybierzecie?

Durmitorski pierścień przez kilka lat z powodzeniem organizowany był przez naszą agencję. To autorska wycieczka mojego męża, absolutnie unikatowa, wiadąca wokół całego Parku Narodowego Durmitor, połączona jeszcze z kanionem rzeki Moračy. Mimo jednak licznych zachwytów i dużej liczby pochlebnych komentarzy, od czasu do czasy pojawiały sie wśród naszych Gości pewne „ale” – wszystko cudownie, ale zbyt długo, zbyt męcząco, trochę aż za dużo. No to zmodyfikowaliśmy program tak, aby pokazać Gościom jak najwięcej Durmitoru, zbyt ich nie męcząc!

Durmitor z pewnością jest miejscem godnym odwiedzenia. Większość powierzchni Czarnogóry, to teren górski. Park Narodowy Durmitor to według mnie kwintesencja czarnogórskiej przyrody, a niezwykła trasa P14 wiodąca przez ten teren, to czysta poezja. Durmitiorska przygoda to idealna wycieczka dla fanów przyrody, ale też fotografii. W ciągu jednego dnia można obejrzeć najpiękniejsze pejzaże Czarnogóry i dotrzeć w jej najbardziej tajemnicze zakątki. Jezioro Pivskie, Park Krajobrazowy Piva, Park Narodowy Durmitor, drugi najgłębszy kanion na świecie – kanion rzeki Tary, niezwykłe szczyty, przełęcze, doliny, zwierzęta i roślinność. Wszystko to na wyciągnięcie ręki z aparatem!

Plužine

Trasa z Herceg Novi do Parku Narodowego Durmitor zajmie nam około dwóch godzin. Przedsmakiem naszej przygody, dosłownie i w przenośni, będzie miejscowość Plužine. To właśnie tam zjemy tradycyjne czarnogóskie śniadanie.

mała , magiczna miejscowość Plužine, zlokalizowana nad Jeziorem Pivskim

Śniadanie odbywać się będzie niemalże z widokiem na malownicze Jezioro Piwskie. O samej miejscowości Plužine, która kryje w sobie wiele tajemnic, można przeczytać >>tutaj<<.

Jezioro Pivskie
Jezioro Pivskie widziane z punktu widokowego Kruška

Durmitor

Pasmo górskie Durmitoru objęte jest ochroną parku narodowego już od 1952 roku. Park narodowy swoją powierzchnią obejmuje także kanion rzeki Tary, czyli najgłębszy kanion w Europie, którego głębokość sięga 1300 m. W 1980 roku cały teren parku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Te fakty mówią same za siebie – to absolutnie unikatowy region! Zobaczymy tu przede wszystkim przepiękne góry, lasy i jeziora polodowcowe.

Witaj przygodo! Lub przyrodo 😉

No tak! Po pysznym śniadaniu w Plužine, ruszymy już bezpośrednio słynną drogą P14 przez Durmitor! Zatrzymamy się przy szczytach Prutaš (2393 mn. p. m.), Sedlo (1907 m n. p. m.) oraz oczywiście w dolinie jeziora – Crno Jezero. Na koniec najbardziej charakterystyczny punkt Durmitoru – most Ɖurđevicia na rzece Tarze. Ten pięcioprzęsłowy most, szeroki na 366 metrów, rozpościera się na wysokośći od 168 do 172 m nad najgłębszym kanionem w Europie. Tuż obok mostu znajduje się tyrolka, czyli coś dla śmiałków i amatorów mocnych wrażeń. Chętni będą mogli skorzystać z tej aktrakcji. W tej okolicy, w tradycyjnej konobie, zjemy również pyszny obiad i po krótkim odpoczynku udamy się w drogę powrotną.

Sedlo – charakterystyczny punkt w Parku Narodowym Durmitor
Sedlo
Crno Jezero, czyli Czarne Jezioro – PN Durmitor
W tle słynny most na rzece Tarze

>> Opis wycieczki na stronie agencji Active Montenegro<<

Most na rzece Tarze

Cena 65 €, dzieci poniżej 12 r.ż. – 50 €

Wycieczka odbywa się w niedzielę, prowadzona jest w języku angielskim, jednak wycieczkę pilotować będzie osoba mówiąca także w języku polskim (służąca pomocą, mogąca dopowiedzieć to, co okaże się niezrozumiałe). Zapisy można kierować na adresy mailowe anna@balk-ann.pl, info@activemontenegro.me lub wiadomością przez WhatsApp na numer +382 67 141 331.

Cena obejmuje

  • Przejazd klimatyzowanym pojazdem
  • Opieka anglojęzycznego pilota
  • Tradycyjne śniadanie w restauracji Sočica
  • Bilety wstępów do PP Piva, PN Durmitor i na teren Jeziora Czarnego
  • Obiad
  • Ubezpieczenie
Kto chętny by wypocząć u podnóży gór?

Jeśli Durmitor to za mało i chcesz sprawdzić nasze inne propozycje, to kliknij w poniższą grafikę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry