Wypocznij w malowniczej Czarnogórze poza sezonem!

Wypocznij w malowniczej Czarnogórze poza sezonem!

Czarnogóra po sezonie – czy ten pomysł ma sens? Oczywiście! Jesień i wiosna na wybrzeżu mogą stanowić naprawdę świetne wakacje. Zima raczej nie jest najlepszym pomysłem na wypoczynek nad Adriatykiem, wtedy warto wybrać się w góry. Do Žabljaku lub Kolašinu. Herceg Novi w grudniu i styczniu to miejsce pełne chmur, szarości i wiatru. W połowie lutego zaczynają już kwitnąć mimozy, po czym przychodzi słoneczna wiosna…

Żółty kwiat mimozy to symbol Herceg Novi. Kwitnie na przełomie lutego i marca.

Pogoda

Herceg Novi to miasto, gdzie jest około 200 dni słonecznych w roku! Tu temperatura powietrza nigdy nie spada poniżej zera. Zimy są wietrzne i deszczowe, ale zdecydowanie nie mroźne. Jesień i wiosna nierzadko przypominają polskie lato. Średnia temperatura w dzień wiosną i jesienią wynosi: w lutym 10⁰C, marcu 13⁰C, kwietniu 17⁰C, a w maju już 21⁰C, we wrześniu to nadal aż 25⁰C, październiku 20⁰C, a listopadzie 16⁰C. Posezonowa pogoda zdecydowanie sprzyja zwiedzaniu!

listopad i 14 stopni Celcjusza. Niestety zdarzają się deszczowe i pochmurne dni.
Widok na miasto z powyższego punktu widokowego „Herceg Novi” – wjeżdża się na niego w Meljine, zjeżdżając z ronda w stronę Trebinje (BiH).
W listopadzie zdarzają się także dni gdy mamy 24 stopnie Celcjusza i możemy napawać się pięknem Zatoki!

Dlaczego warto?

Nie tylko pogoda podpowiada nam, aby  wybrać się poza sezonem na Bałkany. Nie ma tu tłoku, ceny są nieco niższe, można do woli korzystać z okolicznych atrakcji, nie czekać w kolejkach czy korkach. Podsumowując, można spędzony tu czas wykorzystać o wiele lepiej niż latem! Dodatkowo nie oszukujmy się – taki wyjazd do słonecznego miejsca, gdy w Polsce za oknem widzi się deszcz, działa jak lek na całe zło!

Na pewno wiosna, jak i jesień, to idealna pora na zwiedzanie. Żar nie sączy się z nieba, a tym samym z osób zwiedzających nie sączy się pot! W przyjemnej atmosferze można wspinać się po schodach, spacerować godzinami po starych miastach, lub obcować z magiczną przyrodą. Słońce będzie tylko towarzyszem takiej wycieczki, nie uciążliwym wrogiem. To ważne, bo w Czarnogórze jest co zwiedzać! Biorąc pod uwagę, że wiosną i jesienią nie ma nagminnie ulicznych korków, tak jak w sezonie, można stosunkowo szybko dojechać autem wszędzie i zwiedzić niemal cały kraj. Jeśli ktoś chciałby dodatkowo odwiedzić chorwacki Dubrovnik i bośniackie Trebinje, to Herceg Novi może być naprawdę idealnym wyborem! W samym mieście przez cały rok czynne są np. muzea (miejskie i Ivo Andricia). Można odwiedzić także Monastryr Savina oraz twierdzę Španjola. Naprawdę blisko jest stąd też do Porto Novi, Žljebi, a także do malowniczego Perastu, słynnego Kotoru, czy Tivatu, w którym polecam wypić kawę w niesamowitym Porto Montenegro.

Gdy nie ma tłoku można też zrobić najlepsze zdjęcia!
O, i jak mi wyszło? To widok na port! (nadal listopad)
Poza sezonem promenada jest zazwyczaj pusta. To odcinek promenady z widokiem na ruiny cytadeli.

Jeśli ktoś nastawia się na plażowanie, to w październiku jest to jeszcze jak najbardziej wykonalne. A plaże są puste! Brak tłoku to chyba największy plus takiego wyjazdu.
A jak dojechać? W tej kwestii Herceg Novi może być niestety trochę problematyczne. O ile w sezonie letnim niepodważalnym plusem jest mała odległość do dwóch lotnisk – w Tivacie i w Dubrovniku, o tyle, gdy kończą się loty czarterowe, te dwa lotniska nie okazują się zbyt dużym udogodnieniem dla osób poszukujących taniego wypoczynku. Do Dubrovnika lata LOT z Warszawy. W roku 2021 połączenie to funkcjonowało od połowy marca do końca listopada. Cena w obie strony wahała się w przedziale 400 – 800 zł. Lotnisko w Tivacie obsługuje poza sezonem właściwie tylko loty do Belgradu, więc w ogóle nie może być brane pod uwagę. Poza tymi dwoma portami lotniczymi, jest oczywiście i Podgorica! Do stolicy kraju można znaleźć z Polski liczne połączenia lotnicze, nie tylko LOTem, ale także za pośrednictwem Wizzaira i Ryianaira. Szczęściarze mogą kupić naprawdę tanie bilety. W zeszłym roku na facebookowych grupach poświęconych Czarnogórze wiele osób pisało, że w listopadzie i na początku grudnia z Krakowa można  było dorwać bilety nawet za kilka euro. Podgoricę od Herceg Novi dzieli około 100 kilometrów i minimum trzygodzinny transfer. Jeśli fakt ten nie stanowi problemu – planujcie wiosenny przyjazd do Herceg Novi po przylocie na lotnisko w Podgoricy!

Poza sezonem przydaje się sweter, czasami też kurtka. Ale ogólnie jest tu bardzo przyjemnie!

Nocleg i restauracje

Znalezienie noclegu poza sezonem nie powinno stanowić problemu. Prawdopodobnie część apartamentów nie będzie przyjmować gości, jednak wiele jest takich, które świadczą usługi przez cały rok. Oczywiście niezmiennie, przez cały rok, działa także  część hoteli. Ceny noclegów po sezonie są zdecydowanie niższe (wyjątek stanowi Sylwester i Nowy Rok oraz dni, w których odbywa się Festiwal Mimozy; w 2022 roku to od 18 lutego do 5 marca). Nierzadko słyszałam, że osoby planujące posezonowy wyjazd do Herceg Novi, martwiły się o to, czy będzie tam gdzie zjeść. Bez obaw! Mieszkańcy miasta też nierzadko spotykają się w kawiarniach czy restauracjach na kawie czy obiedzie. Właściwie wszystkie miejsca w centrum działają bez zmian. Wiosną i jesienią możemy zjeść w kilku restauracjach w Igalo (np. Šeki Nautilus), przy promenadzie w Herceg Novi (niemal wszystko w okolicach portu Škver działa normalnie, np.: Feral, Stanica, Do Do). W mieście otwarte są na pewno Touch, Beograd, Gradska Kafana, Kantina 65. Spacerując po promenadzie, można zatrzymać się także w kawiarni Bonaca (Savina), czy Peters Pie&Coffe (blisko tunelu, w stronę Igalo). Na pyszną kawę w miejscu z pięknym widokiem, polecam by wybrać się także do Holiday (Njivice), Hotelu Lazure (Meljne) i do Porto Novi.

A to tylko część miejsc, które czynne są poza sezonem. Uważam, że te wspomniane godne są odwiedzenia.

Jak widać na zdjęciu, kawiarnie w centrum pełne są także poza sezonem!
A jak kawa, to może ta domaća? Czy parzona po turecku, w tygielku? To tradycyjny bałkański smak!

Zdecydujesz się?

Jeśli zdecydujesz się więc odwiedzić Herceg Novi poza sezonem, będziesz napawać się urokiem pustej promenady, spokojem i malowniczymi widokami. Plaże będą niemal wyłącznie dla Ciebie. Odwiedzisz Monastyr Savina, twierdzę Španjolę oraz piękne okoliczne miasteczka Zatoki Kotorskiej. Jeśli zechcesz zwiedzić hercegnowskie muzea, wiedz, że czynne są przez cały rok! Możesz też zaplanować swój przyjazd tutaj na końcówkę lutego. Jeśli nie w tym roku, to w 2023! Dlaczego? Bo właśnie na przełomie lutego i marca odbywa się słynny festiwal, Festiwal Mimozy, o którym więcej napiszę już niebawem! To jak, zdecydujesz się?

W kierunku kościoła św. Hieronima. Po sezonie zwiedza się bez tłumów!
Poza sezonem i plażę można mieć na wyłączność!

Jeden komentarz do “Wypocznij w malowniczej Czarnogórze poza sezonem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry