Festiwal Mimozy 2023

Festiwal Mimozy 2023

Festiwal Mimozy 2023 – Herceg Novi – od 17 lutego do 4 marca

Królowa imprez jest jedna

Dziś 30 grudnia. Jutro Sylwester. Jednak w Herceg Novi nie planuje się żadnych hucznych imprez. Miasto całkowicie zrezygnowało z tegorocznych noworocznych zabaw i koncertów. Władze miejskie postanowiły przekazać cały fundusz przeznaczony wstępnie na eventy noworoczne osobom potrzebującym. Dodatkową pomoc socjalną otrzyma 300 rodzin, przygotowano też paczki dla aż 2600 dzieci. Mieszkańcy przyjęli tę informację ze spokojem i radością. W Herceg Novi najważniejszą imprezą sezonu zimowego nie jest Sylwester. Wszyscy czekają na Festiwal Mimozy!

Mimoza 2023 – zapowiedzi

Festiwal Mimozy to jeden z największych i najhuczniejszych czarnogórskich festiwali. Impreza towarzysząca powitaniu wiosny 2023 odbędzie się w terminie od 17 lutego do 4 marca.

Gwiazdą otwarcia będzie serbska piosenkarka, laureatka konkursu Eurowizji 2007, Marija Šerifović. Wykonawczyni wielkiego hitu Molitva. Jej koncert poprzedzi parada miejska, występ mażoretek i puzonistów oraz koncert lokalnych artystów w Đenovići. Drugiego dnia festiwalu odbędzie się słynny festyn z poczęstunkiem rybnym i degustacją wina – Fešta od ribe i vina. Wieczorem 18 lutego planowany jest także wielki bal maskowy. Festiwal zakończy koncert, na którym wystąpi Toni Cetinski.

Co roku podczas Festiwalu Mimozy odbywa się też wiele spotkań autorskich, pokazów trup teatralnych, mniejszych koncertów lokalnych artystów, czy wystawa prac malarskich podczas Zimowego Salonu. Organizatorzy nie ogłosili jeszcze ostatecznego programu imprezy, jednak jedno jest pewne – Festiwal Mimozy 2023 to dwa tygodnie niekończących się atrakcji!

Marija Šerifović – laureatka Eurowizji 2007 r.

Winter Flower

Tegoroczną nowością jest Winter Flower, czyli dzień muzyki tanecznej planowany we współpracy z organizatorami najpopularniejszego serbskiego festiwalu muzycznego EXIT.

EXIT jest jednym z największych festiwali muzyki popularnej i tanecznej w Europie. Organizowany od 2000 roku w Nowym Sadzie na terenie twierdzy Petrovaradin. Wielokrotnie nagradzany w różnych europejskich rankingach w kategorii najlepszy festiwal muzyczny w Europie. Na jego scenach występowali m.in. Billy Idol, The Killers, Guns N’ Roses, David Guetta, Snoop Dogg, The Prodigy, Arctic Monkeys, M.I.A., Ellie Goulding, Avicii i Nina Kraviz.

25 lutego w Herceg Novi, jako część Festiwalu Mimozy, odbędzie się EXIT WINTER FLOWER, na którym wystąpią popularni wykonawcy muzyki elektronicznej i muzyki pop.

Jako największą gwiazdę wydarzenia wymienia się niemieckiego artystę gatunku tech-house Claptone, którego debiutancki album „Charmer” miał 60 milionów odsłuchań w serwisie Spotify. Drugą osobą, która weźmie udział w festiwalu będzie Konstrakta, czyli reprezentantka Serbii na Eurowizji 2022, która śpiewając o tym, że artyści muszą być zdrowi, zachwyciła całą Europę.

Herceg Novi zimą

Jeśli kusi Was odwiedzenie festiwalu, ale zastanawiacie się, czy Zatoka Kotorska wczesną wiosną to dobry pomysł, to zapewniam, że to pomysł idealny! Temperatura w dzień wynosi już wtedy około 10-17⁰C, muzea są czynne, najpiękniejsze zakątki wybrzeża, takie jak Kotor czy Perast opustoszałe, a drogi pozbawione natłoku turystów, korków i sprzyjające podróżom po całym kraju. Dostanie się do Czarnogóry także nie powinno stanowić problemu. Ryianair pozostawił w swojej ofercie loty Kraków – Podgorica na sezon zimowy i do 24 marca 2023 w każdy wtorek i sobotę można dostać się lotem bezpośrednim z Polski do kraju gór.

W przerwie od festiwalu można zwiedzić naprawdę wiele ciekawych miejsc! Żar nie sączy się z nieba, a tym samym, podczas długich wędrówek, z osób zwiedzających nie sączy się pot. W przyjemnej atmosferze można wspinać się po schodach, spacerować godzinami po starych miastach, lub obcować z magiczną przyrodą. Jeśli ktoś chciałby dodatkowo odwiedzić chorwacki Dubrovnik i bośniackie Trebinje, to Herceg Novi może być naprawdę idealnym wyborem! W samym mieście przez cały rok czynne są np. muzea (miejskie i Ivo Andricia). Można odwiedzić także Monastryr Savina oraz twierdzę Španjola. Naprawdę blisko jest stąd też do Porto Novi, Žljebi, a także do malowniczego Perastu, słynnego Kotoru, czy Tivatu, w którym polecam wypić kawę w niesamowitym Porto Montenegro.

więcej o wiośnie w Herceg Novi: WYPOCZNIJ W MALOWNICZEJ CZARNOGÓRZE POZA SEZONEM!

To jak? Odwiedzacie „zimowe” Herceg Novi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry