Czarnogórskie eventy – lato 2022

Czarnogórskie eventy – lato 2022

Dziś pierwszy dzień lata! W związku z tym w Herceg Novi na twierdzy Forte Mare odbywa się słynny festiwal Buđenje ljeta. Tegoroczni goście to Ivana Peters i znany serbski zespół Negative. Właśnie „budzenie lata” rozpoczyna długą listę tutejszych eventów, które uatrakcyjniać będą turystom pobyt w Herceg Novi. Cóż jeszcze się tu zadzieje? Dziś o tym w jakim terminie warto odwiedzić Herceg Novi jeśli jest się miłośnikiem różnorodnych wydarzeń kulturalnych oraz jakie eventy z innych regionów Czarnogóry warto wziąć pod uwagę planując swoje wakacje.

Tegoroczny harmonogram eventów

Herceg Novi to miasto schodów, kwiatów, słońca, ale też artystów! W związku z tym tutejszy program kulturalny na lato 2022, jak z resztą co roku, jest naprawdę bogaty! Na co warto zwrócić uwagę?

W lipcu (21-28.07) zapraszam do Herceg Novi fanów literatury! Rynek Bellavista zamieni się wtedy w rynek książek! Jeśli zamiast książek wolicie film, to obowiązkowo zapiszcie w kalendarzach daty 21-28.08, kiedy to odbywa się Filmski Festival Herceg Novi. Fanów muzyki zaprosiłabym do nas przede wszystkim 19-21 sierpnia, kiedy odbywać się będzie Hype Festival. Jednodniowy bilet to koszt 15 euro, zaś bilet na cały festiwal kosztuje 40 euro. Wystąpią m.in. Hladno Pivo, Bajaga i Instruktori, Who See i Silente.

Sea Dance

To zdecydowanie najsłynniejszy czarnogórski festiwal! Muzyka taneczna króluje to przez dwa dni, przez dwie doby bez żadnej przerwy. W tym roku na Buljaricy od w dniach 26-28 sierpnia usłyszeć będzie można m.in.: Ninę Kravitz, Dubiozę Kolektiv, Konstraktę i zwycięzców tegorocznej Eurowizji, czyli Kalush Orchestrę. Bilety dostępne na stronie interentowej.

Fašinada

Wracamy do wydarzeń odbywających się na terenie Zatoki Kotorskiej. Przede wszystkim święto Wyspy Matki Boskiej na skale, czyli Fašinada, która odbywa się 22 lipca.

Powyżej Wyspa Świętego Jerzego, poniżej Wyspa Matki Boskiej na Skale

Wyspa Matki Boskiej na Skale to miejsce absolutnie niezwykłe. To jednyna sztuczna wyspa na Adriatyku. Związana jest z nią legenda, według której 22 lipca 1452 roku dwóch braci odnalazło na jednej ze skał Zatoki Kotorskiej obraz Matki Boskiej. Obraz kilkukrotnie przenoszony był do jednego z kościołów w Peraście, jednak zawsze wracał na skałę. W związku z tym postanowiono wybudować dla niego świątynię – właśnie w miejscu skałki.

Wyspa Matki Boskiej na Skale powstawała z usypywanych w tym miejscu głazów i wraków statków. I tak, co roku, 22 lipca, na pamiątkę tego wydarzenia, odbywa się Fašinada – mężczyźni ubrani w tradycyjne stroje podpywają swoimi łodziami w to miejsce i wyrzucają obok wysepki kamienie. Brzmi ciekawie? Mam nadzieję! Bo według mnie to wydarzenie niemal konieczne do zobaczenia.

Bokeška noć

Pokaz sztucznych ogni podczas Bokeškiej nocy

Wydarzenie, którego jeszcze nie miałam okazji zobaczyć, a które skupia wokół siebie co roku około 30 tysięcy turystów. W Kotorze, dziś mieście zabytkowym i otoczonym ochroną UNESCO, a dawniej typowym mieście portowym, czci się pamięć o marynarzach. Bokeška noć to niemal maskarada statków połączona z licznymi imprezami w mieście oraz pokazem sztucznych ogni. W tym roku odbędzie się 20 sierpnia.

Inne wydarzenie, na które bardzo chcę się udać, a chyba nie jest mi to dane, stanowi Letni Karnawał w Kotorze. Co roku (do pandemii) odbywał się na przełomie lipca i sieprnia. Tym razem nie mogę znaleźć o nim ani słowa… Jednak Czarnogórcy lubią zaskakiwać i być może nagle okaże się, że „już za tydzień festiwal”. To całkiem możliwe. A tymczasem zostawiam odnośnik do pełnej listy eventów planowanych na lato 2022 w gminie Kotor.

Lista – co czeka nas w Kotorze tego lata.

Letni karnawał w Kotorze

Grad teatar Budva

Budva. Popularny kurort, o którym wypadałoby wspomnieć. Kojarzony z imprezami. A jednak najważniejszy tamtejszy event to wydarzenie kulturalne. Festiwal Teatru ulicznego Grad teatar Budva, który na ulicach miasta odbywa się na przełomie lipca i sierpnia już od 1987 roku. W tym roku planowany jest od 7 lipca do 21 sierpnia.

Trg Pjesnika w Budwie, będący niemal symbolem wydarzenia Grad teatar Budva

Wybieracie się na któreś z wydarzeń? Które zainteresowało Was najbardziej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry