Dzisiaj wracamy nad Zatokę Kotorską i kontynuujemy naszą podróż po jej północnej części – Zatoce Hercegnovskiej. Opowiadałam Wam już o Njivicach i Igalo. Teraz czas na stolicę regionu Herceg Novi oraz przyległe do niego Meljine i górujące nad nim Podi.
HERCEG NOVI
To główna miejscowość okręgu. Pojawiała się tu już wielokrotnie. Niemal wszystkie informacje na temat miasta Herceg Novi znajdziecie >tutaj<.
My Herceg Novi uwielbiamy i mamy w zanadrzu jeszcze kilka ciekawostek na jego temat! Zresztą mamy też poczucie, że zasługuje na więcej uwagi, zatem nie możemy go pominąć i w tym zestawieniu.
Herceg Novi jest najbardziej słonecznym miastem na czarnogórskim wybrzeżu – ponad dwieście słonecznych dni w roku. Miastem schodów – do pokonania mamy ponad dziesięć tysięcy stopni. Twierdz – w samym mieście zachowały się trzy Španjola, Kanli Kula, Forte Mare. I mimozy – ponad pięćset drzewek, co roku w drugiej połowie lutego odbywa się trwający prawie trzy tygodnie Festiwal Mimozy. Jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju.
Stare Miasto i Muzeum Stari Grad
Budowa Herceg Novi, które początkowo nazywane było Świętym Stefanem rozpoczęła się w XIV wieku. Pomysłodawcą i założycielem był bośniacki król Stefan, stąd i pierwsza nazwa, Tvrtko z dynastii Kotromaniciów. Po nim władzę sprawowali jeszcze dwaj jego następcy. W roku 1482 Herceg Novi podbili Turcy i zadomowili się tutaj na prawie dwieście lat, z małą przerwą na Hiszpanów, następnie miastem rządzili Wenecjanie, Austriacy, Rosjanie, Francuzi i ponownie Austriacy. Ślady po tych burzliwych dziejach znajdziemy w architekturze starego miasta, która jest niezwykle ciekawa i eklektyczna. Położone jest ono naprzeciwko wejścia do Zatoki Kotorskiej. Rozpościera się z niego przepiękny widok na morze i półwyspy Luštica i Prevlaka. Otoczone jest solidnymi murami, a jego centrum stanowią dwa place – Trg Nikole Đurkovicia (ze słynną wieżą zegarową) i Trg Herceg Stjepana (potocznie nazywany Belavista), od nich odchodzą wspominane już schody i wąskie uliczki prowadzące i w górę i w dół, po których można spacerować godzinami.
W przeciwieństwie do na przykład kotorskiej starówki, w sezonie jest tutaj dosyć cicho i spokojnie, życie towarzyskie koncentruje się raczej w porcie i na promenadzie, więc można bez pośpiechu i niemal w samotności popodziwiać kamienną zabudowę, świadków bogatej historii Herceg Novi. Będąc na starym mieście nie przegapcie malutkiego, prywatnego muzeum, które jest mu poświęcone. Muzeum „Stari Grad” znajduje się w przejściu między dwoma głównymi placami, zaraz za wieżą zegarową. Jeśli lubicie historię, będzie to dla Was prawdziwa gratka. Pani, która je prowadzi ma bogatą wiedzę i zna mnóstwo ciekawostek, a jej kolekcja składa się z przepięknych pocztówek i starych zdjęć przedstawiających miasto w różnych okresach jego istnienia.
Dzielnica Topla i dom Ivo Andricia
Ale Herceg Novi to nie tylko stare miasto. Serdecznie zachęcam, żebyście przespacerowali się i poza starówkę. Po jej obejrzeniu warto wypić kawę na tarasie najstarszej kawiarni „Gradskiej kafany”. Niestety z poziomem obsługi i samej kawy bywa tam różnie, ale widok na Zatokę pozwoli Wam o tym zapomnieć. Dobrą alternatywą będzie też taras, położonej naprzeciwko kawiarni „Beograd”. Po tym krótkim odpoczynku idźcie dalej wzdłuż głównej ulicy w stronę Igalo. Po drodze napotkacie park miejski „Park Boka” i położoną przy nim salę koncertową, mieszczącą się w bardzo ciekawym, żeby nie powiedzieć brzydkim budynku, relikcie architektury typowej dla byłej Jugosławii. Kolejny punkt na tej trasie, to dzielnica Topla, pełna eleganckich willi z przepięknymi ogrodami. Tam znajduje się dom, który należał do pisarza i noblisty Ivo Andricia. Podobnie jak i my uważał on, że Herceg Novi jest wyjątkowe. Mawiał, że jest to miasto słońca, wiecznej zieleni i niezliczonej ilości schodów! Do Herceg Novi sprowadził się wraz z żoną w 1963 roku, do domu, który powstał według jej pomysłu. Spędzili w nim razem pięć szczęśliwych lat, odwiedzani przez licznych przyjaciół, przedstawicieli ówczesnej bohemy artystycznej. Obecnie w rezydencji mieści się muzeum poświęcone tej niezwykłej parze artystów – Milica, żona Andricia, projektowała kostiumy teatralne. Naprawdę warto tam zajrzeć, żeby poznać ich historię, obejrzeć wnętrze domu i liczne pamiątki. Pracują tam ludzie z ogromną wiedzą i pasją, zakochani w twórczości pisarza.
Škver i Šetalište Pet Danica – port i promenada
Tym co odróżnia Herceg Novi od innych nadmorskich miast w Czarnogórze, jest jego położenie. Wspominane tutaj już dwukrotnie schody mają swoje uzasadnienie. Miejscowość rozpościera się na wzgórzu, na kilku poziomach, a schody odgrywają kluczową rolę w komunikacji. Schodząc nimi ze starówki dostaniemy się do głównego portu miejskiego – Škveru.
To stąd odpływają statki na rejs po Zatoce, tutaj znajduje się basen przeznaczony do gry w piłkę wodną – zdecydowanie ulubiony sport Czarnogórców. Centrum stanowi mini skwer z ławkami wśród palm, pomnikiem króla Tvrtka i fajnym miejscem na pamiątkowe zdjęcie – napisem „I love Herceg Novi”. Zaraz za boiskiem wodnym mamy budynek dawnej stacji kolejowej, kiedyś wzdłuż wybrzeża ciągnęły się tory i jeździł pociąg. Obecnie jest to knajpa, która podobno należy do reżysera Emira Kusturicy, o prostej nazwie – Stanica (Dworzec). To miejsce szczerze polecam, a zaraz obok mamy drugi oddział kawiarni Dodo, jednej z moich ulubionych, o której pisałam już w tekście o Igalo. Jeśli szukacie restauracji ze świeżą rybą i owocami morza, to w porcie zajrzyjcie do konoby Feral albo konoby konobę Škver. Sam port leży przy promenadzie, która rozciąga się od Igalo do Meljine i jest jedną z najdłuższych w tej części Europy (około 6 kilometrów). Nazwana jest na cześć pięciu kobiet o imieniu Danica, które zginęły podczas II wojny światowej – Šetalište Pet Danica. Moim zdaniem można tu odbyć jedne z najpiękniejszych spacerów nad Adriatykiem. W sezonie tętni życiem, a w położonych wzdłuż niego kawiarniach i restauracjach ciężko znaleźć wolny stolik. Kiedy wyjadą turyści można rozkoszować się spacerami w samotności, podziwiać wzburzone morze, pojeździć na rolkach albo rowerze.
PLAŻE
W całym rejonie Herceg Novi znajduje się ponad sześćdziesiąt plaż. Część z nich położona jest bezpośrednio przy promenadzie. Pobyt w Herceg Novi to nie tylko spacery i zwiedzanie. Jest to również miejscowość wypoczynkowa, a miejskie aktywności można połączyć z kąpielą i opalaniem. Najpopularniejsze plaże to Plaża Boka, Plaża Herceg Novi, Plaża Bla Bla i Plaża przy Hotelu Plaża. Są one niewielkie, kamieniste, czasem z częścią betonową, ale dobrze przygotowane, wyposażone w prysznice, beach bary, leżaki i parasole. Ich ogromną zaletą jest podwójny widok. Z jednej strony Adriatyk i Luštica, a z drugiej mury starego miasta.
Centrum wydarzeń – czy to dobre miejsce na wakacje?
Herceg Novi to idealny wybór dla osób niezmotoryzowanych, lubiących być w centrum wydarzeń. Znajdziecie tu liczne sklepy, restauracje, ale nie obędzie się też bez gwaru. Komunikacją miejską, bądź z głownej stacji autobusowej (czyli autobuskiej stanicy), dojedziecie niemal w każde upragnione miejsce. Wybierając apartament bądź hotel zwróćcie tylko uwagę na lokalizację – im dalej od plaży, tym wyżej.
MELJINE
Savina i Meljine – monastyr i wino
Na południe od Starego Miasta rozpoczyna się kolejna dzielnica Herceg Novi – Savina. Podobnie, jak i dzielnica Topla słynie ona z eleganckich willi i domów. Decydując się na zakup nieruchomości w tej części miasta za metr kwadratowy zapłacimy więcej niż gdziekolwiek indziej. Tutaj znajdują się bardzo popularne plaże Ćorovića i Splendido. Nazwa dzielnicy pochodzi od wzgórza Savina, położonego pomiędzy Herceg Novi a miejscowością Meljine. Na nim znajduje się ważny kompleks religijny – Monastyr Savina oraz winiarnia również nazwana… Savina.
Na terenie klasztoru znajdziemy dwie cerkwie Uspenja małą i dużą z XV wieku oraz świątynię poświęconą świętemu Savie, cmentarz i muzeum. W głównym kościele (Velika Crkva Uspenja) znajduje się jeden z najbardziej okazałych ikonostasów na Bałkanach. Z monastyru rozpościera się przepiękny widok. Zaraz obok znajduje się winiarnia, Savina, o bogatej tradycji sięgającej jeszcze XVIII wieku. Wizyta w winiarni i degustacja lokalnych trunków warta jest Waszego czasu.
W Meljine polecam zajrzeć również do niedawno powstałego kompleksu Lazure. Nowoczesna i luksusowa marina jachtowa i hotel powstały w budynkach, w których kiedyś (za czasów panowania Wenecjan) mieścił się szpital, a konkretnie placówka zdrowia, w której odbywała się kwarantanna zarówno ludzi, jak i towarów, które przypływały do Zatoki Kotorskiej. Austriacy później przeznaczyli te obiekty na cele wojskowe, a współcześnie przed powstaniem Lazure, w jednym z budynków mieścił się ośrodek, do którego dzieci przyjeżdżały na wakacyjne obozy. Ogólny wygląd miejsca został zachowany, a cały projekt przygotowany z poszanowaniem historii miejsca. Polecam wybrać się tam na spacer i pyszną kawę
Meljine to jedno z naszych ulubionych miejsc gminy. Stosunkowo blisko centrum, a nieco na uboczu – nie ma tu gwaru, a bezproblemowo, nawet pieszo, można dotrzeć do centrum Herceg Novi. Znajdziecie tu pocztę, bankomaty, market, sklepiki z pamiątkami i kawiarnie. Dojeżdżają tu autobusy miejskie, którymi można dotrzeć do każdej z miejscowości naszej gminy. To może być naprawdę dobry wakacyjny wybór!
PODI
Podi – zjawiskowy punkt widokowy
Bezpośrednio nad Meljine rozpościera się jeszcze jedna część Herceg Novi – dzielnica Podi. Jest to przede wszystkim osiedle mieszkalne, ale dzięki temu, że znajduje się na wysokościach, dysponuje ciekawymi punktami widokowymi. Pierwszym z nich jest znak „I love Herceg Novi”, który góruje nad miastem niczym napis Hollywood nad Los Angeles.
Położony w zatoczce przy drodze jest idealnym miejscem na pamiątkowe zdjęcie z regionu. W tle widoczne będzie wyjście z Zatoki i wzgórze Savina. W Podi rozpoczynają się dwa szlaki piesze, prowadzące do małych kamiennych cerkwi. Pierwsza z nich Crkva svetog Tome, leży na trasie, na której miniecie też kamienny most Matkovića, który w XIX wieku odgrywał ważną rolę, na szlaku komunikacyjnym, łącząc Zatokę z wnętrzem kraju. Drugi szklak prowadzi do cerkwi świętego Andrzeja (crkva svetog Andrija u Kutima). W Podi znajduje się też jedna z najciekawszych restauracji w rejonie Konoba Stari Mlin założona przy autentycznym młynie wodnym z XIX wieku. Jedzenie przygotowywane jest ze świeżych produktów pochodzących z ogrodu i zagrody rodziny, która to miejsce prowadzi. Jeśli chcecie spróbować autentycznej kuchni regionu, to będzie idealne rozwiązanie. Pamiętajcie tylko, żeby wcześniej zarezerwować stolik i zebrać grupę minimum 6 osób (restauracja przygotowuje posiłki po wcześniejszym zamówieniu i nie obsługuje gości indywidualnych).
Szukając wakacyjnego apartamanetu, znajdziecie dużo ofert w Podi. To może być nienajgorszy wybór jeśli jesteście zmotoryzowani i nie marzą Wam się spontaniczne spacery brzegiem morza o zachodzie słońca. Z Podi trzeba wszędzie dojechać autem. Autobus miejski dojeżdża tu dość rzadko, są dwa mniejsze sklepiki i restauracja oraz dwie kawiarnie, które jednak odwiedzane są w większości przez lokalnych mieszkańców i niedorównujące poziomem tym nadbrzeżnym.
Wybierz idealne miejsce!
I jak? Mam nadzieję, że chociaż w małym stopniu zachęciłam Was do wizyty w Herceg Novi. Wraz z Meljine i Podi stanowi ono serce i stolicę regionu. Wiąże się z tym spora odpowiedzialność i oczekiwania, ale myślę że się nie zawiedziecie. Naprawdę jest tu co robić i co zwiedzać. Herceg Novi, Meljine i Podi położone są bezpośrednio obok siebie w obrębie paru kilometrów. Z Herceg Novi do Meljine można przejść promenadą. Można też skorzystać z autobusu miejskiego, który kursuje na trasie Igalo – Kamenari albo Igalo – Meljine, osobiście wybrałabym spacer. Do dzielnicy Podi dojedziecie skręcając w lewo na rondzie, jadąc w kierunku południowym. Można też podejść pieszo, choć to wyprawa pod dość duże wzniesienie. Wakacyjny pobyt w tym rejonie oferuje naprawdę wiele możliwości, zadowoli i tych, szukających wytchnienia i odpoczynku, jak i tych, ciekawych świata i żądnych przygód.
Jeden komentarz do “Odkryj Zatokę: Herceg Novi, Meljine i Podi”