Praktycznie: internet w Czarnogórze

Praktycznie: internet w Czarnogórze

Obecnie Internet w telefonie to standard. Każdy z nas korzysta z aplikacji, do których zagląda przynajmniej kilka razy dziennie. Instagram, Google map, Translator, Whatsapp, Messenger, czy aplikacje bankowe przydają nam się na każdym kroku i znacznie ułatwiają życie. Niektóre z nich są niezwykle pomocne w podróży. Niestety używanie ich w Czarnogórze (albo ogólnie rzecz ujmując, w krajach poza Unią Europejską) może nas słono kosztować. Dlatego też dzisiaj krótki poradnik o tym, co zrobić w kraju, w którym za każde zużycie 100 KB zapłacimy prawie trzy złote.

Roaming i opłaty

Oczywiście krok pierwszy przed wyjazdem z Polski, to upewnienie się, czy mamy włączony roaming. To znaczy, czy nasza karta SIM będzie aktywna za granicą. Zróbcie to zwłaszcza, jeśli po raz pierwszy wybieracie się w podróż poza Polskę albo macie telefony na kartę, a nie na abonament. Roaming będzie przydatny zwłaszcza, jeśli do Czarnogóry wybieracie się samochodem lub autokarem. Przejeżdżając przez kraje Unii będziecie mogli korzystać z waszych telefonu, tak jak i w Polsce (od 15 czerwca 2017 roku usługi abonamentowe w UE wyglądają tak jak w kraju). Warto też sprawdzić oferty poszczególnych operatorów, może się okazać, że opłaca się wykupić dodatkowy pakiet danych do krajów poza UE i wtedy będziecie mieli do wykorzystania określoną ilość MB lub GB w podróży. W T- mobile mamy pakiet Travel&Surf, w Plusie – Pakiet Orientalny, w Orange Pakiet GO a w Play – Pakiet Internet Świat. Więcej informacji i ceny znajdziecie na stronach internetowych swoich operatorów.

Kluczowe hasło: turistički paket

Turistički paket, czytaj: turisticzki paket, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza (jak nietrudno się domyślić)”pakiet turystyczny”

Jeśli jednak przed wyjazdem nie macie do tego głowy albo uważacie, że nie będzie to Wam do niczego potrzebne, a po przybyciu na miejsce zmienicie zdanie, nic straconego. Czarnogórskie sieci komórkowe są przygotowane na taką ewentualność i każda nich oferuje tzw. Turistički Paket, czyli pakiet turystyczny. Każda z nich oferuje też dokładnie to samo, w tej samej cenie.

Oferta działa latem, jak i zimą. Tu pakiety u ONE

One, Telekom i M:tel to operatorzy dostępni w Czarnogórze, za 500 GB na 7 dni zapłacimy 10 euro, za 500 GB na 15 dni – 15 euro, a za 1 TB na 30 dni – 20 euro (ceny obowiązujące pod koniec grudnia 2023 r.). Kartę prepaid kupimy w każdym kiosku, niektórych marketach przy kasie, w siedzibach sieci komórkowych oraz sklepach sprzedających akcesoria do telefonów. Koniecznie weźcie ze sobą dowód lub paszport, karty są na Was rejestrowane i poproście po prostu o turistički pakiet, a potem cieszcie się Internetem. Pamiętajcie również o tym, że nie tylko przesyłanie danych poza Unią sporo kosztuje. Więcej zapłacicie również za tradycyjne połączenia, wysyłanie SMSów i MMsów. Dlatego warto przerzucić się na komunikatory typu Whatsapp, Messenger, Viber.

TELEKOM
M TEL

Wakacje bez telefonu?

A jeśli potraficie, to może warto trochę od telefonu odpocząć i podczas wyjazdu traktować go tylko jako aparat fotograficzny? Ewentualnie korzystać z niego tylko tam, gdzie uda Wam się połączyć z wifi. To chyba całkiem niezłe rozwiązanie. W Czarnogórze bez problemu złapiecie Internet w wielu miejscach publicznych: sklepach, restauracjach, kawiarniach, hotelach itp.

Mam nadzieję, że skorzystacie z moich porad i Wasz rachunek telefoniczny po pobycie w Czarnogórze, nie wyniesie Was więcej niż sam pobyt. Bo i takie historie słyszałam. Pamiętajcie, żeby po przybyciu wyłączyć transmisję danych i koniecznie zajrzyjcie do wiadomości od Waszego operatora z cennikiem za wszystkie usługi. Do zobaczenia albo usłyszenia w Czarnogórze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry