
Miejsce, gdzie góry spotykają morze i w powietrzu wisi magia
Kotor to jeden z symboli Czarnogóry. Niezwykłe miasteczko, pełne historii, położone w Zatoce Kotorskiej. Każda uliczka oferuje fotogeniczne miejsca, we wszystkich zakątkach unosi się tu aromat historii.

By przespacerować się po mieście i zobaczyć najbardziej rozpoznawalne zabytki wystarczy około godziny, zachęcam jednak by spędzić w Kotorze dużo więcej czasu! Kotor to nie tylko wąskie uliczki starówki, pałace i kościoły, ale też muzea, majestatyczne mury miejskie, zwieńczone twierdzą oraz liczne restauracje.
Kotor, symbol Zatoki Kotorskiej
Kotor jest niewielkim miastem portowym, będącym symbolem Zatoki Kotorskiej. Otoczony jest górami – masywami Lovćen, Vrmac i Dobrota. Ukształtowanie terenu dodaje nutkę niepowtarzalności, jednak to architektura oraz historia sprawiają, że Kotor jest wyjątkowy. Dzieje miejsca sięgają III w. p.n.e.
Historia zdecydowanie odcisnęła tu swoje piętno – od iliryjskich plemion, przez rzymskie wpływy, panowanie Wenecji, aż po czasy współczesne. Dziś Kotor żyje jednak przede wszystkim swoim niepowtarzalnym klimatem i mnóstwem atrakcji czekających na odkrycie.

Miasto podzielone jest na trzy części: dolną (stare miasto, w obrębie murów), górną (twierdza św. Jana) oraz część z architekturą współczesną i mariną, poza murami miejskimi.
Wspomniane mury to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Tak jak i… koty. Wiele osób podejrzewa nawet, że miasto właśnie kotom zawdzięcza swoją nazwę. Niestety, w języku lokalnym wyraz „kot” brzmi „mačka” i nic wspólnego z Kotorem nie ma. Nazwa miasta pochodzi od starogreckiego wyrazu „katareo”, oznaczającego „gorąco”.

Informacje praktyczne
Niemal wszyscy przybywający do Czarnogóry chcą zobaczyć właśnie Kotor. Bez problemu da się tu dotrzeć z wycieczką zorganizowaną, ale istnieje też możliwość przyjechania na własną rękę. Kotor bardzo dobrze połączony jest komunikacją miejską z takimi miejscami jak Herceg Novi, Tivat, czy Budva. Rozkład jazdy autobusów można znaleźć na stronie BusTicket4.me. Przyjazd autem? Zazwyczaj największym problemem jest parking. Polecam parking Benovo, parking przy porcie, można też próbować przy centrum handlowym Kamelija (warto wejść do centrum i zrobić jakieś małe zakupy, by później na parkingu okazać paragon). Darmowy parking w Kotorze? Poza ścisłym sezonem warto próbować zaparkować przy cmentarzu w Škaljari.
Co zobaczyć
Stare Miasto w Kotorze, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (na listę UNESCO w 1979 roku wpisano cały region wewnętrznej części Zatoki Kotorskiej od cieśniny Verige do Stolivu jako Przyrodniczy i Kulturowo-Historyczny Region Kotoru), to prawdziwy labirynt kamiennych uliczek, placów i zabytków, otoczony imponującymi murami obronnymi. To właśnie „dolne miasto” jest sercem Kotoru i tętni życiem.
Przechodząc przez jedną z trzech bram, od razu można odnieść wrażenie cofnięcia się w czasie. Wąskie, brukowane alejki prowadzą do uroczych placów, takich jak Plac Broni (Trg od Oružja) czy Plac Katedralny (Trg Sv. Tripuna). Każdy zaułek kryje coś niezwykłego: romańskie kościoły, urokliwe kawiarnie i restauracje, a także małe sklepiki z pamiątkami.





Przechadzając się po Starym Mieście, warto też zwrócić uwagę na liczne pałace, które niegdyś należały do wpływowych rodzin szlacheckich i kupieckich. Są one świadectwem bogactwa i artystycznego rozkwitu Kotoru. Jednym z najbardziej znanych jest Pałac Bizanti, położony blisko bramy morskiej. Jego renesansowe i barokowe elementy architektoniczne pięknie ilustrują style epok, w których był rozbudowywany. Niedaleko znajduje się również Pałac Pima, charakteryzujący się eleganckimi detalami i harmonijną fasadą, często uważany za jeden z najpiękniejszych w mieście. Nie można też pominąć Pałacu Drago, z charakterystycznymi gotyckimi oknami i heraldycznymi zdobieniami, który opowiada historie potężnych rodów, czy Pałacu Grgurina, mieszczącego obecnie Muzeum Morskie.
Kotor może poszczycić się kilkoma przepięknymi kościołami. Warto odwiedzić Katedrę św. Tryfona, imponującą romańską budowlę z XII wieku, która jest symbolem miasta. Warto także wejść do katedry (wstęp 4€). W jej wnętrzu znajdują się pozostałości starych fresków, cenne oraz relikwie świętego Tryfona, patrona miasta. Warto poświęcić chwilę na podziwianie misternych detali i poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca.
Inne ważne to kościoły, to np. Kościoła św. Łukasza z XII wieku, który przez pewien czas służył zarówno katolikom, jak i prawosławnym. Nie można pominąć Cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy, prawosławnej świątyni z pięknymi ikonami.

Mury oraz… kolejka linowa
Najbardziej charaketrystyczną wizytówką Kotoru są jego imponujące mury miejskie. Wspinające się stromo po zboczach góry św. Jana, tworzą fortyfikacje o długości ponad 4 kilometrów! To prawdziwe wyzwanie, ale nagroda za trudy wędrówki jest bezcenna. Z góry roztacza się panoramiczny widok na całą Zatokę Kotorską, czerwone dachy Starego Miasta i majestatyczne okoliczne szczyty. Bilet wstępu na mury kosztuje 15 euro. Warto zarezerwować sobie na tę wyprawę kilka godzin, zwłaszcza w upalne dni, i zabrać ze sobą wodę. Widoki o zachodzie słońca są po prostu niezapomniane!
Jeśli jednak wspinaczka po murach wydaje się być zbyt wyczerpującą, jest jeszcze inna możliwość by podziwiać panoramę Kotoru i jego okolic. To kolejka linowa Kotor – Lovćen, która w 11 minut przenosi z poziomu morza na wysokość ponad 1300 metrów, do Parku Narodowego Lovćen. Podczas przejazdu gondolą można podziwiać spektakularne widoki na Zatokę Kotorską, góry i malownicze wioski. To fantastyczna opcja na jednodniową wycieczkę i zobaczenie regionu z zupełnie innej perspektywy. Do stacji początkowej kolejki z miasta jest dość daleko, najlepiej więc dostać się tam taksówką.

Gdzie zjeść?
Kotor pełen jest klimatycznych restauracji i kawiarni. Na lampkę wina, czy kawę, będzie odpowiedni niemal każdy lokal na terenie starówki. Chcąc przy okazji skosztować kotorskiej krempity, czyli najsłynniejszego lokalnego deseru, polecam wybrać Forza Cafe. Dobrym wyborem jest także Dojmi, znajdujęce się tuż przed Bramą Morską.
Miłośnicy mięsa powinni wybrać się do BBQ Tanjga, a osobom chcącym zjeść z najlepszym wiodkiem, polecam wybrać Galion – restaurację położoną bezpośrednio przy brzegu, z widokiem na Zatokę Kotorską i mury miasta. W menu można tu znaleźć dania kuchni śródziemnomorskiej, w tym świeże ryby i owoce morza, a także dania mięsne i makarony. Inne miejsca godne uwagi to np. Konoba Akustik i Taverna Bandici (miejsca z lokalną czarnogórską kuchnią) oraz Bastion III (dania lokalne i międzynarodowe), czy Cesarica (lokalizacja na Starym Mieście, dość rozsądne ceny, dania kuchni śródziemnomorskiej).
Kotor na wakacje?
Kotor to znane miejsce, rozwiające się dzięki turystyce. Pozornie jest tu wszystko: apteki, bankomaty, centrum handlowe, przychodnia i szpital. Czy jest to więc dobre miejsce na wakacje?
Według mnie niekoniecznie. Przede wszytkim trzeba się przygotować na to, że jest tu dość drogo. Ceny w Kotorze są zazwyczaj wyższe niż w innych miejscach Czarnogóry. Po drugie, jest tu ogromny tłok – regularnie przypływają tu statki wycieczkowe, więc miasto przepełnione jest turystami. Po trzecie, nie ma tu miejsca na prawdziwy wypoczynek. W poszukiwaniu pięknych plaż trzeba udać się nieco dalej. Alternatywę może stanowić Kotor Beach, znajdująca się poniżej centrum Kamelia. By tam dotrzeć, trzeba kierować się wybrzeżem w stronę Dobroty.
Najlepsze plaże w okolicy znajdują się jednak w okolicach Prčnja i Stolivu. Szukając więc miejsca na wypoczynek, polecałabym inny region Zatoki Kotorskiej: Tivat, Stoliv, a może Herceg Novi?
Poznaj Kotor jeszcze lepiej!
Jeśli zainteresował Cię Kotor, lub masz w planach odwiedzić to piękne miejsce, odezwij się do mnie mailowo: anna@balk-ann.pl, a pokażę Ci je osobiście! Wskażę na co zwrócić uwagę, pokażę magiczne zakątki, opowiem przy okazji kilka legend. Możesz zwiedzić ze mną sam Kotor, lub Kotor w pakiecie z innymi pięknymi miejscami Zatoki. Ofertę sprawdź >tutaj<.
Vidimo se u Kotoru!