Wakacje w Herceg Novi nad Zatoką Kotorską? Według wielu osób bardziej interesujące są Budva, Ulcinj i małe miasteczka Riwiery Barskiej. Zatoka Kotorska nadal kojarzona jest przede wszystkim z miejscem na jednodniową wycieczkę. Wydaje się, że im dalej na południe, tym ciekawiej. Budva zaś zdobywa ogromną popularność nie tylko ze względu na malownicze Stare Miasto i dogodne plaże, ale też ze względu na swoją lokalizację – położona jest niemal na środku czarnogórskiego wybrzeża, przez co postrzegana jest jako idealny punkt wypadowy. I o ile przed sezonem, lub tylko na weekend (city break), przyznaję że ma to sens, o tyle na wakacje polecam jednak niezbyt docenioną Zatokę Kotorską. Dlaczego?
Zatoka Kotorska
Przede wszystkim atmosfera! Boka to całkiem inny klimat, to zakątek spokoju, miejsce gdzie nikt się nie spieszy, góry stykają się z morzem, w architekturze i kulturze widać włoskie wpływy, a na talerzu miesza się bałkański grill z śródziemnomorskimi specjałami. Małe kawiarnie i restauracje znajdują się w wąskich zacienionych uliczkach. Kościoły katolickie znajdują się obok prawosławnych cerkwi. To region obfitujący w zabytki. Zachowały się tu niezwykłe mozaiki (Risan), imponujące mury miejskie (Kotor) oraz liczne twierdze pamiętające czasy osmańskie, np. hercegnowska twierdza Španjola. Wpływy Osmanów to niejedyne widoczne tu do dziś. Od najdawniejszych czasów przebiegały tędy szlaki handlowe, jak i toczyły się tu walki o wpływy wielkich mocarstw. Dziś chyba najsilniej odczuwalny jest tu duch artystycznej Wenecji. O niezwykłości tego regionu może świadczyć chociażby fakt, że od 1979 roku UNESCO objęło swą ochroną znaczną część wybrzeża Zatoki, które oficjalnie na liście UNESCO widnieje pod nazwą Przyrodniczy i Kulturowo-Historyczny Region Kotoru.
Zatoka to także połączenia wody morskiej w zielenią majestatycznych gór. Okoliczne szczyty pną się nawet na wysokość ponad 1800 metrów. Małe rybackie wioski, przeplatają się tu z tętniącymi życiem kurortami. Odnajdziemy tu plaże betonowe, kamieniste, żwirkowe, a nawet kilka piaszczystych fragmentów wybrzeża. Warte uwagi są rozwijający się i nowoczesny Tivat, zabytkowy Kotor, jak i oczywiście pełne atrakcji Herceg Novi. Gmina Herceg Novi daje ogromny wachlarz możliwości na spędzenie wakacji! Mamy tu liczne zabytki, góry Orjen, nowoczesne Porto Novi, ale przede wszystkim to aż 25 km wybrzeża, na którym znajdują się 62 plaże!
Dojazd
Kiedy kupuje się bilet lotniczy do Podgoricy, wydaje się, że Herceg Novi jest niesamowicie odległe. Jednak to tylko 100 km! (Kiedy ja jestem w Polsce, to na lotnisko do Warszawy mam np. 250 km i wszystkim wydaje się to całkowicie normalne i całkiem zwyczajną odległością.) Po przylocie do Podgoricy można więc bez problemu dostać się do Herceg Novi i wcale nie jest to całodniowa wyprawa! Jednak, istnieją jeszcze lepsze możliwości. Po pierwsze Tivat. Co prawda nie ma z Polski lotów rejsowych do Tivatu, ale miejmy nadzieję, że i w tym roku któreś z biur podróży skusi się na czarter na to lotnisko. Jeśli nie, to mamy jeszcze drugą opcję – chorwacki Dubrovnik. Lotnisko w Čilipi oddalone jest od centrum Herceg Novi o niecałe 30 km, kiedy nie ma korków na granicy dojazd jest więc kwestią 30-40 minut. Osoby, które lubią poruszać się swoim autem, mają kilka opcji tras do wyboru. Najpopularniejsze to: Polska – Czechy / Słowacja – Austria – Słowenia – Chorwacja – Czarnogóra, Polska – Słowacja – Węgry – Chorwacja – Bośnia i Hercegowina – Czarnogóra lub Polska – Słowacja – Węgry –Serbia– Czarnogóra.
Dla kogo Zatoka Kotorska?
Dla wszystkich! To opcja dla osób, które chcą spędzić leniwie czas delektując się przysmakami i podziwiając piękne widoki, dla tych którzy chcą zwiedzać a dostali się tu bez auta (i nie planują wynajmu), jak i dla tych, którzy szukają dobrej bazy wypadowej na liczne wycieczki swoim autem. Przyznaję jednak, że osoby które poszukują samych plaż i planują spędzić urlop tylko wylegując się nad brzegiem morza, mogą być Zatoką rozczarowane. Nie oznacza to, że nie ma u nas ładnych plaż – są, oczywiście! Jednak są dość wąskie i lepiej, gdy ktoś zakłada, że będą one tylko dodatkiem do udanego urlopu. Miłośnikom plażowania polecałabym raczej Czarnogórę południową, a tym którzy szukają bezkresu piaszczystego wybrzeża – Ulcinj.
No to jak jest z tymi plażami?
Zacznijmy więc od tej kwestii. Często mówi się, że na terenie Zatoki nie ma ładnych plaż. To stwierdzenie jest wręcz śmieszne, bo przecież chociażby plaże Półwyspu Luštica przyciągają każdego dnia tłumy – Rose, Žanjic czy Mirišta to miejsca, do których codziennie wypływają liczne stateczki wycieczkowe mające w ofercie „wypoczynek na najpiękniejszych plażach Czarnogóry”. Inne plaże Zatoki, które są naprawdę magiczne to Plavi Horizon w okolicach Tivatu, Bajova Kula w miejscowości Dražin Vrt blisko Perastu, Bocasa w Kamenari, czy plaża Porto Novi w Kumborze. Jak sprawy się mają w Herceg Novi?
LISTA POLECANYCH PLAŻ:
W Herceg Novi, w okolicach Meljine polecam m.in. plażę Portofino Beach & Restaurant w Meljine, która jest plażą żwirowo-betonową. Nowoczesne leżaki, baldachimy, bar z szeroką ofertą i ciekawa lokalizacja tuż przy wielkiej skale.
Moje ulubione plaże znajdują się ciut bliżej Herceg Novi – w dzielnicy Savina. Bardzo drobny żwirek, krystalicznie czysta woda, miejsce idealne dla rodzin z dziećmi. Fragmenty wybrzeża godne uwagi w tym rejonie to chociażby plaże Pensjonatu Savina, hotelu Perla czy Splendio.
Jeśli chodzi o centralną część promenady, czyli Škver – można znaleźć tu kilka naprawdę pięknych żwirowych plaż, jednak są one dość wąskie i zazwyczaj panuje tu gwar i obecny jest tłum. Skoro więc nie wybierzecie Meljine czy Saviny, omińcie też centrum Herceg Novi i udajcie się w stronę Igalo. Tam czekają na Was trzy plaże godne uwagi – Yachting club, People’s i Rafaello. Pierwsza z nich dysponuje tak drobnym żwirkiem, że niektórzy po przybyciu dziwią się, że jest tu plaża piaszczysta. Druga to miejsce dla fanów imprez i muzyki, ale także sportów wodnych. To tu można wypożyczyć na przykład skuter wodny. Rafaello zaś to dość szeroka plaża żwirkowa, idealna dla rodzin z dziećmi. Lokal przy plaży to nie tylko bar, ale także restauracja oferująca specjały lokalnej kuchni.
Jeśli chodzi o Igalo, to konieczne jest by wspomnieć o dwóch charakterystycznych miejscach. Pierwsze z nich to plaża La Bamba. Plaża betonowa dysponująca basenem, w którym odbywają się różne zajęcia i aktywności. Jest tam też duży bar z szerokim wyborem drinków. La Bamba stanowi jednocześnie jedną z największych tutejszych imprezowni. Wieczory są tu pełne głośnej muzyki, a betonowa płyta przekształca się w wielki parkiet taneczny! Druga z tamtejszych plaż, która jest naprawdę godna uwagi, to plaża piaszczysto-błotnista. To pierwsza z plaż w Igalo od strony Nijivic (ostatnia od strony Herceg Novi). Piaszczysta, gdzie na długim odcinku morza jest naprawdę płytko. Idealna dla rodzin z dziećmi! Tam też znajdują się złoża tzw. leczniczej gliny. Spacerując w tamtej okolicy, nierzadko można spotkać ludzi wymarowanych od stóp do głów czarną mazią – to właśnie ta słynna glina, ze względu na którą na pewno warto dotrzeć aż do tej plaży.
Co także warto zaznaczyć, wstęp na wszystkie te plaże jest bezpłatny. Płaci się tylko za leżak i parasol. Jeśli wybierzemy opcję przyjścia na plażę z własnym dużym ręcznikiem plażowym lub kocem, wtedy cały dzień można się delektować słońcem i wypoczynkiem nad brzegiem morza. No to jak – chyba nie jest tu wcale aż tak tragicznie w temacie plaż?
Co jeśli nie plażowanie?
No właśnie, najpierw napisałam, że Zatoka nie jest miejscem dla tych, którzy chcą tylko plażować. Potem wypisałam wszystkie plaże, które moim zdaniem są piękne i warte odwiedzenia. Co w takim razie jest jeszcze lepsze od powyższych plaż? Poniżej przedstawię kilka atrakcji Herceg Novi, na które można zdecydować się będąc w tym regionie na wakacjach. Jest ich tu tyle, że nie trzeba się wcale wybierać na dalekie wycieczki! Jest tu tyle atrakcji, że osoby lubiące zwiedzać, a nie dysponujące żadnym transportem, powinny czuć się usatysfakcjonowane i nie znużone. Są to: rejs po Zatoce Kotorskiej, odwiedziny winnicy Savina, zwiedzenie Monastyru Savina, trzech tutejszych twierdz, wyprawa w góry Orjen wraz z zabawą w Parku Przyrody Orjen, spacer i najlepsze lody w Porto Novi.
Rejs
Najpopularniejsze rejsy z Herceg Novi to przede wszystkim te na plażę Žanjic, obejmujące wpłynięcie do niebieskiej jaskini. Wypłynięcie z portu Škver, opłynięcie wyspy Mamula, kilkugodzinna przerwa na malowniczej plaży oraz możliwość wpłynięcia do Błękitnej Jaskini (Plava Špilja), gdzie jest około półgodzinna przerwa i możliwość kąpieli morskiej. To wszystko za 20-25 euro. Druga opcja, idealna dla fanów zwiedzania, to rejs po Zatoce Kotorskiej statkiem – Perast, Wyspa Matki Boskiej na Skale, Kotor, Prčanj. Cena takiego rejsu to 30 euro. Idealny pomysł na urozmaicenie pobytu w Herceg Novi!
Winiarnia
Czarnogóra słynie z wybornych win. Zasmakujecie ich także podczas pobytu w Herceg Novi! Blisko monastyru Savina, na wzniesieniu pomiędzy Herceg Novi a Meljine, zanjduje się Castel Savina, czyli winiarnia, którą prowadzi rodzina Obradović. Produkowane są tu wina Chardonnay, Rose, Grenache, Merlot i Cabernet, jak i naturalne owocowe rakije. Winiarnię można zwiedzić i umówić się na degustację po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej. Numer telefonu 382-68-205-189. Ceny degustacji wahają się od 30 do 45 euro.
Odległość od centrum Herceg Novi: 1,7 km, do pokonania pieszo
Monastyr Savina
Monastyr Savina to kompleks świątyń znajdujący się w małym parku Savinska Dubrava. Historia świątyni sięga XI wieku. To interesujące miejsce nie tylko dla osób interesujących się religią, ale także dla tych lubiących zwiedzać zabytki. Dodatkowo z cmentarza przy monastyrze jest przepiękny widok na Zatokę. Kompleks składa się z Małej Cerkwi Zaśnięcia Bogurodzicy, która została zbudowana około 1030 r., a odnowiona w 1831 r. Freski wewnątrz niej są naprawdę przepiękne! Kolejno w skład zespołu budynków wchodzą też Wielka Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy wybudowana w drugiej połowie XVIII wieku, skarbiec oraz położona na wzgórzu, 300 metrów od wymienionych już budynków, Cerkiew św. Sawy, wybudowana na przełomie XII i XIII wieku. Według podań jej fundatorem był najważniejszy święty Serbskiego Kościoła Prawosławnego, czyli św. Sawa. Polecam serdecznie spacer do tego miejsca, jak i spacer po otaczającym je parku.
Odległość od centrum Herceg Novi: 2,1 km, do pokonania pieszo
Twierdze
W Herceg Novi znajduja się aż trzy twierdze sięgające swoją historią XVI-XVII wieku. Forte Mare i Kanli Kula są otwarte dla zwiedzających od 9.00 do 19.00, bilet wstępu do każdej z nich kosztuje 2 euro. Španjola nadal jest niezagospodarowana i dostępna dla wszystkich. Rozpościerają się z niej piękne widoki. Będąc na wakacjach w Herceg Novi nie trzeba więc wyjeżdżać na wycieczkę, by udać się na zwiedzanie zabytkowych twierdz pamiętających najdawniejsze czasy – wszystko jest na miejscu.
Forte Mare – przy porcie Škver – centralne miejsce hercegnovskiej promenady
Kanli Kula – 500 m po schodach w górę od twierdzy Forte Mare
Španjola – około kilometra trasa w górę od Kanli Kuli, możliwa do pokonania pieszo, lub do podjechania tam taksówką (około 2 euro)
Góry Orjen
Góry! Bo jak Czarnogóra, to góry muszą być! Niektórzy chcą koniecznie odwiedzić Durmitor, czy Lovćen. Inni zadowolą się jakimkolwiek górskim szlakiem, z którego rozpościerają się piękne widoki. Z resztą… nasze góry Orjen, które piętrzą się nad Herceg Novi, to wcale nie takie jakiekolwiek górki. Wysokość gór to ponad 1800 m n.p.m., najwyższy szczyt to Zubački kabao 1894 m n.p.m. W górach, dosłownie 20 km od Herceg Novi, funkcjonuje Park Przygody Vrbanj. Zimą jest tu mnóstwo śniegu i wszystkie dzieci z wybrzeża przyjeżdżają tu zjeżdżać na sankach, latem zaś Vrbanj czeka na miłośników sportu i atrakcji. Są tu wyznaczone trasy piesze, wspinaczkowe i rowerowe. Lokalne stowarzyszenie górskie organizuje wyprawy po Orjen połączone z degustacją lokalnych wyrobów oraz ze zbieraniem ziół. Dodatkowo, co ciekawe, w pobliżu wioski odnaleziono domostwa zbudowane metodą na sucho, bez zaprawy. Ten typ budowy został w 2018 roku wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO! No a do tego wspomniany już Park Przyrody Vrbanj. Park składa się z czterech „poligonów” (każdy z nich o innym stopniu trudności), łącznie 7000 km² i 44 atrakcje! Poza tym funkcjonuje tu 200-metrowa tyrolka (tzw. zip line). Atrakcje przeznaczone są dla dzieci od 6 lat. Cena wstępu i korzystania z atrakcji to 15 euro za osoby dorosłe i 7 euro za dziecko na 2 godziny. Poza tym można wykupić udział w jednej z siedmiu prowadzonych przez przewodnika tras wspinaczkowych, pieszych lub rowerowych. Minimalna liczba osób na taką turę to 3. Ceny wahają się od 20 do 35 euro w zależności od trudności i wyżywienia.
W to miejsce niestety niełatwo dotrzeć, jeśli nie dysponuje się swoim autem. Po uprzedniej konsultacji, dla większej grupy, można zamówić transfer busem. Komunikacja miejska tam nie dojeżdża, taksówką byłby to naprawdę duży koszt. Fanom wspinaczki, którzy nie mają możliwości by wybrać się w góry Orjen, mogę polecić wspinaczkę na wzgórze św. Ilije, nad miejscowością Njivice, dokładnie do miejscowości Žvinje. Znajduje się tu kościół św. Ilije wybudowany około 1600 roku. Z jego okolicy roztacza się absolutnie magiczny widok na zatokę. Trasa piesza z Igalo to około 7 km.
Porto Novi
Porto Novi to nowoczesna marina jachtowa i ekskluzywny resort znajdujący się na pograniczu Kumboru i Đenovići, w gminie Herceg Novi. Piękny widok na góry i morze, zacumowane najpiękniejsze jachty, liczne kawiarnie z pyszną kawą, lody włoskiej marki Godo, liczne fontanny, drogi spacerowe okraszone głośnikami – tu ciągle rozbrzmiewa relaksująca muzyka. Oraz największy park zabaw w okolicy oferujące bezpłatnie przeróżne atrakcje dla najmłodszych. Przyjedźcie tu by zaznać odrobiny luksusu i zobaczyć jak zróżnicowane jest czarnogórskie wybrzeże – tuż nieopodal zabytkowych twierdz, znajdują się ekskluzywne resorty!
Odległość od centrum Herceg Novi: 7,5 km, dojazd autobusem miejskim Blueline nr 1 za 1 euro
Komunikacja miejska i nie tylko
Jak poruszać się po mieście, gminie i okolicy? Oczywiście można poruszać się pieszo organizując sobie miły spacer. Można skorzystać także z busa miejskiego firmy Blueline. Busy są dwa, nr 1 i nr 2. Jedynka jeździ od Igalo aż do przeprawy promowej w Kamenari, jeździ co 30 min od godziny 5.30 do północy (w niedzielę autobus jeździ tylko o pełnych godzinach). Dwójka to autobus „objazdowy”, krążący od Igalo do Meljne. Jeździ co 40 minut od 6.05 do 20.45 we wszystkie dni oprócz niedzieli. Haczyk jest tu jeden – na rozkładzie podana jest tylko godzina odjazdu z pierwszej stacji w Igalo (przy centrum handlowym HDL), na kolejne autobus podjeżdża… kiedy mu się uda. Kiedy są korki jest później, kiedy ich nie ma, jest wcześniej. Cena przejazdu autobusem to 1 euro, bez względu na trasę.
Rozkład w ciągu sezonu może ulegać zmianie, aktualny – TUTAJ
I jest jeszcze jeden haczyk! W Herceg Novi większość ulic jest jednokierunkowa. W związku z tym na trasie Igalo-Herceg Novi-Meljine autobus jedzie inną trasą w każdą ze stron. Wsiadając do busa w Igalo, czy w centrum Herceg Novi, będziemy jechać przez miasto. W Igalo ulicą Savy Ilića, kolejno przez hercegnovską Njegoševą oraz Braće Grakalicia, przejeżdżając m.in. przy Domu Iva Andricia, restauracji Gradska Kafana i przejeżdżając pod mostem twierdzy Forte Mare. Wracając zaś, jedzie się główną magistralą, mijając w Meljine Centar Novi, kolejno przejeżdżając obok Kanli Kuli w Herceg i przy głównej stacji autobusowej Autobuska Stanica. No i właśnie! Funkcjonuje tu też stacja autobusowa (przy ulicy Dr. Jovana Bijelića 1, numer telefonu +382 (0) 69 017 100), z której można dojechać do okolicznych miast, jak i największych miast Czarnogóry, a nawet Dubrovnika czy Trebinje.
Czyli i dla tych bez auta, jak i dla zmotoryzowanych!
Jak więc widać, atrakcji jest tu co niemiara! I nawet jeśli ktoś przyleci i będzie chciał zwiedzać bez wynajmowania auta, nie będzie skazany na nudę. Po zapoznaniu się z urokami Herceg Novi, można ruszyć na odkrywanie zatoki statkiem lub busem liniowym. Przejazd do Kotoru z głównej stacji autobusowej to koszt 2,5-3 euro, pierwszy bus odjeżdża o godzinie 4.20, a ostatni o 18.20. W ciągu dnia jest aż 25 kursów!
Poza wyżej wspomnianymi atrakcjami, w Herceg Novi są także oczywiście muzea! Dom Iva Andricia, Muzeum Miejskie Mirko Komnenović, Muzeum Starego Kapitana Mirosława Stumbergera w Baošići oraz Villa Marszałka Tito w Igalo. A do tego masa restauracji oferujących lokalną kuchnię! Naprawdę do Herceg Novi można przyjechać na dziesięciodniowy wypoczynek i się tu nie nudzić. A jeśli ktoś się zastanawia, czy jest sens przyjechać tu swoim autem, to tym bardziej napiszę – tak, to świetny wybór! Herceg Novi to pierwsza gmina tuż za chorwacką granicą – po przekroczeniu granicy możemy więc odetchnąć z ulgą i świadomością, że jesteśmy już na miejscu i nie trzeba przedzierać się do którejś z południowych miejscowości Czarnogóry przez tutejsze korki (niestety latem magistrala bywa naprawdę zakorkowana). No a po drugie to świetna baza wypadowa na liczne wycieczki! Można stąd wybrać się nie tylko na eksplorowanie klimatycznych miasteczek Zatoki Kotorskiej, ale także wybrać się do Bośni I Hercegowiny, czy chorwackich miast takich jak Cavtat, Kupari, czy Dubrovnik. Wypoczywając w Herceg Novi można zasmakować bałkańskiej różnorodności!
Wycieczki zorganizowane
Herceg Novi się nie nudzi, można je odkrywać godzinami, a nawet dniami. Jeśli jednak osoby, które przyleciały tu na wakacje i nie mają auta, nie chcą go wypożyczać lub nie są przekonane co do samotnej podróży w najpiękniejsze czarnogórskie zakątki, chcą odkryć trochę więcej naszego malowniczego kraju, to z pomocą przychodzi oczywiście agencja Active Montenegro! Harmonogram naszych wycieczek zorganizowanych dostępny tutaj, a pełne opisy już w języku polskim na naszej stronie internetowej. Zapraszam!
Odkryjmy razem Herceg Novi, odkryjmy razem Czarnogórę!