Praktycznie: dokumenty w podróży, zameldowanie

Praktycznie: dokumenty w podróży, zameldowanie

Dowód czy paszport, a co z zameldowaniem? Czyli co każdy podróżny powinien wiedzieć przed przyjazdem do Czarnogóry. Oto garść praktycznych informacji, które ułatwią Wam przygotowanie podróży do Czarnogóry!

Dokumenty

Czarnogóra nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale jeśli nie macie ważnego paszportu, niech Was to nie odstrasza. Polscy obywatele mogą wjechać na teren Czarnogóry tylko z dowodem osobistym. Dotyczy to jednak pobytów nie dłuższych niż 30 dni. Jeśli planujecie dłuższą wizytę, zabierzcie paszport. Dzięki niemu możecie swobodnie przebywać w Czarnogórze aż 90 dni.  

Do Czarnogóry wjedziesz i na podstawie dowodu osobistego i na podstawie paszportu.

Ważne, żeby podczas wjazdu Wasze dokumenty (dowód, paszport) miały datę ważności co najmniej 3 miesiące do przodu od dnia, w którym przekraczacie granicę.

Zasady te obowiązują zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci i młodzież do 18. roku życia.

Proste, prawda? Ale jest jeszcze jedna ważna kwestia, o której trzeba pamiętać. Jeśli podróżujecie z dziećmi samotnie (bez drugiego rodzica) albo z dziećmi, których nie jesteście opiekunami prawnymi, potrzebujecie zgodę drugiego rodzica lub opiekunów prawnych na taką wyprawę. Poświadczoną notarialnie i przetłumaczoną przez tłumacza przysięgłego na angielski, serbski lub czarnogórski.  Nie lekceważcie tego przepisu, jest on naprawdę często egzekwowany. A opowieści z forów internetowych o tym, że komuś udało się bez tego, niekoniecznie sprawdzą się w Waszym przypadku.

Podczas podróży z Polski do Czarnogóry przez Wiedeń, w Austrii trzykrotnie zostałam
poproszona o zgodę notarialną na samotną podróż z córką, podpisaną
przez mojego męża.

Podróż z psem

Jeśli chcecie zabrać na czarnogórskie wakacje swojego pupila, to również musi posiadać on paszport. Obowiązkowe jest także zaświadczenie, że był szczepiony przeciwko wściekliźnie (przynajmniej 30 dni przed) oraz świadectwo o ogólnym stanie zdrowia wydane przez weterynarza, nie starsze niż 7 dni. Natomiast jeśli macie możliwość pozostawić psiaka pod opieką w jakimś zaprzyjaźnionym domu czy sprawdzonym hotelu dla zwierząt, zdecydowanie polecam tę opcję. Zwłaszcza jeśli Wasza podróż przypada na okres wakacyjny (czerwiec-wrzesień), temperatury będą bardzo wysokie, plaże i deptaki zatłoczone. Poza tym Czarnogóra nie jest jeszcze, chociaż z każdym sezonem jest pod tym względem lepiej, bardzo przyjazna dla czworonogów. Może być problem z wejściem do restauracji, czy znalezieniem zakwaterowania.

Zameldowanie

Obywateli Polski obejmuje w Czarnogórze obowiązek meldunkowy. Co to znaczy w praktyce? W ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy należy zgłosić się do najbliższego punktu informacji turystycznej. W sezonie, w większych miejscowościach  jest ich zazwyczaj kilka. Tam pokazujemy dowód lub paszport, podajemy adres zakwaterowania i długość pobytu. Będziemy musieli też opłacić taksę turystyczną, około 1 euro za osobę na dzień, zależy od pory roku i regionu. Jeśli natomiast będziecie gośćmi hotelu, czy pensjonatu, nie musicie się tym martwić. Zarejestrowane obiekty obsługujące turystów w większości wypadków biorą ten obowiązek na siebie. Nie zdziwcie się jednak, jeśli będą chcieli na jakiś czas zatrzymać Wasz dowód lub paszport, to właśnie w tym celu. I dlatego też pobiorą dodatkową opłatę, na taksę klimatyczną. Po zarejestrowani dostaniecie potwierdzenie, które warto mieć ze sobą. Może się zdarzyć, że wylegitymuje Was policja albo poprosi o to straż graniczna przy wyjeździe z Czarnogóry.

Ubezpieczenie

I tutaj znowu przypomnienie. Czarnogóra nie jest w Unii Europejskiej. Karta EKUZ nic tutaj nie znaczy i za każdą pomoc medyczną trzeba będzie zapłacić. I o ile podstawowa wizyta u lekarza, nie niesie za sobą wielkich kosztów (30-50 euro), to wyobraźcie sobie, co będzie… No właśnie, szykując się na wakacje, nie ma co zakładać najgorszych scenariuszy, ale warto być na nie przygotowanym. Jako była rezydentka biura podróży wiem, o czym mówię. Nieprzewidziana sytuacja może zdarzyć się zawsze i każdemu. Ubezpieczenie to podstawa każdego wyjazdu. Teraz wystarczy odpalić przeglądarkę internetową, wybrać odpowiednią dla nas opcję i ją opłacić. Niech to będzie kolejny punkt do odhaczenia podczas szykowania się do wyjazdu.

Jak widzicie podróż do Czarnogóry nie wymaga większych przygotowań niż do krajów Unii Europejskiej. Dowód, ubezpieczenie, bilet lotniczy i w drogę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry