Najpiękniejsze spotkanie lądu i morza,
od momentu narodzin naszej planety,
musiało wydarzyć się w Czarnogórze.
Lord Byron
Uwielbiam Bałkany i w ich temacie nie będę się ograniczać! Dość monotematyczna jestem jednak w temacie polecania idealnej wakacyjnej destynacji – według mnie to oczywiście Czarnogóra! Co warto o niej wiedzieć, przed przyjazdem?
Informacje o Czarnogórze
To malutki kraj, którego powierzchnia może być porównywalna z powierzchnią województwa lubuskiego. Łączna liczba mieszkańców jest ponad dwa razy mniej niż liczba mieszkańców Warszawy, a walutą jest tu euro, mimo że kraj nie należy do Unii Europejskiej. Zapowiada się ciekawie, prawda? Dowiedz się jeszcze więcej!
Powierzchnia: 13 812 km²
Liczba mieszkańców: 622 137*
Stolica: Podgorica
Porty lotnicze: Podgorica i Tivat
Język: czarnogórski (powszechnie używany też serbski)
religia: prawosławie (około 72%)
5 parków narodowych: Lovćen, Durmitor, Jeziora Szkoderskiego, Góry Przeklęte, Biogradska Gora.
*dane z 2019 roku, źródło: Bank Światowy
Linia brzegowa wynosi prawie 300 km, ponad 50 km stanowią plaże.
Kraj podzielony jest na 21 gmin. Nie ma odpowiedników naszych województw. Jedną z takich gmin jest np. Herceg Novi (z głównym miastem Herceg Novi). Gmina ciągnie się od przejścia granicznego z Chorwacją aż do przeprawy promowej w Kamenari. Na 25 km wybrzeża znajdują się aż 62 plaże. Zachęcam serdecznie do wybrania tego miejsca na swój wakacyjny wypoczynek!
Warto wiedzieć!
Wjeżdżając do Czarnogóry, pamiętaj o wyłączeniu transmisji danych komórkowych! Czarnogóra nie jest w Unii Europejskiej. Nawet krótkie połączenie z internetem, może sprawić, że otrzymasz niebotycznie drogi rachunek za użytkowanie telefonu komórkowego!
By wjechać do Czarnogóry wystarczy posiadać dowód osobisty, paszport nie jest konieczny.
Kiedy już przyjedziesz do Czarnogóry, nie zapomnij o zapłaceniu podatku turystycznego (boravišna taksa, czyli tzw. opłata klimatyczna). To obowiązek przyjezdnego! Podatek może być już wliczony w cenę noclegu. Jeśli nie jest, należy zapłacić u właściciela kwatery lub samemu w punkcie turystycznym.
W Czarnogórze można przebywać w celach turystycznych maksymalnie 90 dni (w okresie 180 dni liczonych od pierwszego dnia wjazdu). W celu pozostania tu na dłuższy czas konieczna jest wiza, którą można wyrobić np. ze względu na zatrudnienie, na podstawie związku małżeńskiego, na podstawnie założenia tu własnej działalności lub ze względu na zakup nieruchomości. Prawo do stałego pobytu można otrzymać po 5 latach. Jeśli wjedzie się do Czarnogóry na podstawie dowodu osobistego, pobyt może trwać maksymalnie 30 dni.
W większości miejsc typu duże markety, sklepy sieciowe, bary i restauracje można płacić kartą płatniczą.
W Czarnogórze całkiem nienajgorzej funkcjonuje transport miejski. Poszczególne miasta i gminy połączone są siecią busików i autokarów. Jednak – o aktualny rozkład radzę pytać zawsze na stacjach autobusowych! Te zamieszczone w internecie nie zawsze mają dużo wspólnego ze stanem rzeczywistym. Nie radzę także kupować biletów autobusowych przez intenernet. No i opóźnienia – one są tutaj normą.
Ze względu na inne normy w sposobie hodowli zwierząt, wynikające z niekonieczności przestrzegania w Czarnogórze zasad stosowanych w krajach Unii Europejskiej, jako ochrona przed chorobami przenoszonymi przez zwierzęta, istnieje całkowity zakaz wywożenia z Czarnogóry do krajów UE spożywczych produktów odzwierzęcych – mięs i nabiału.
Mimo że Czarnogóra kojarzy nam się z pięknymi plażami i słońcem, warto odwiedzić ją także zimą! Góry są pełne śniegu i malowniczych widoków, a Žabljak i Kolašin to coraz prężniej rozwijające się ośrodki turystyki zimowej.
>SPRAWDŹ WSZYSTKIE ARTYKUŁY Z PRAKTYCZNYMI PORADAMI<
Wszystkie najważniejsze ogłoszenia i regulacje związane z podróżami do Czarnogóry, można zawsze odnaleźć na stronach rządowych.
Ambasada Polski w Czarnogórze znajduje się w Podgoricy:
Ulica Kozaračka 79
81000 Podgorica
Czarnogóra
telefon: +382 20 608 320 lub +382 67 326 056
Owocnego poznawania Czarnogóry!