Dzisiaj ponownie weźmiemy pod lupę moje ulubione miejsca w Czarnogórze – Zatokę Kotorską i rejon Herceg Novi. Tym razem dla urozmaicenia przeniesiemy się do zalewu hercegnovskiego, jednego z czterech, które tworzą Zatokę Kotorską. Kryje on na swoim terenie parę naprawdę niezwykłych miejsc. A Wy możecie je łatwo odkryć wyruszając w rejs z Herceg Novi, które jest świetną bazą wypadową. I to nie tylko w głąb Czarnogóry, do sąsiedniej Chorwacji czy Bośni i Hercegowiny, ale też do zwiedzania samej Zatoki Kotorskiej właśnie. W sezonie, kiedy poruszanie się wzdłuż wybrzeża jest mocno utrudnione, rejs statkiem, łódką, motorówką, czy czym tam jeszcze chcecie, będzie świetną alternatywą dla samochodu czy autobusu. Poza tym, żeby dobrze poznać czarnogórski fiord na Adriatyku, trzeba to zrobić zarówno od strony lądu, jak i wody.
Zalew hecegnowski to ten, który łączy Zatokę Kotorską z otwartym morzem. Od zachodu ograniczony jest półwyspem Prevlaka, który w dużej części należy już do Chorwacji, a od wschodu półwyspem Luštica, który mieści w sobie takie perełki jak Błękitna Jaskinia, wioska Rose, piękne plaże, np. Žanjic i Mirište, twierdze Arza i Kabala. W pobliżu znajdują się również dwie wyspy Gospa i Mamula. Te wszystkie atrakcje przyciągają turystów na statkach nawet z odległego Kotoru. My w Herceg Novi mamy je niemal na wyciągnięcie ręki.
Plava Špilja – Niebieska Grota
Błękitna Jaskinia jest jednym z najpiękniejszych zjawisk przyrodniczych w Czarnogórze. Znajduje się na końcu półwyspu Luštica, prawie że już na otwartym morzu. Umiejscowiona pomiędzy zatoką Zlatna Luka a przylądkiem Mokra Gora, jest największą z szeregu jaskiń tam występujących. Wyróżnia ją nie tylko wielkość, ale i uroda. Nazwę zawdzięcza krystalicznie niebieskiemu kolorowi morza, który powstaje w wyniku odbicia promieni słonecznych. Będąc we wnętrzu jaskini możemy odnieść wrażenie, że woda świeci z głębi swojego wnętrza. Zapewnia to wyjątkową atmosferę kąpiącym się i odwiedzającym, którzy ściągają do niej z najdalszych zakątków zatoki. Z Herceg Novi do groty mamy niecałe sześć kilometrów.
Plaża Žanjic
Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych (białe kamyki i krystalicznie czysta woda) i największych (trzysta metrów długości i do piętnastu szerokości ) plaż nad Zatoką Kotorską. Jej dużą zaletą jest położenie, w niewielkiej odległości od niej znajdują się wyspy Mamula i Gospa, o których poczytacie tutaj oraz fort Arza, na przylądku o tej samej nazwie, który osłania plażę od wiatrów i prądów. W sezonie przyciąga tłumy wielbicieli kąpieli morskich i opalania. A na plażę dużo łatwiej dostać się od strony morza, przez długi czas wmawiano nam nawet, że to jedyny sposób, co stanowiło dodatkową zachętę.
Rose
Mała wioska rybacka, która powstawała w XVII i XVIII wieku, złotym okresie dla żeglugi morskiej Boki. Wielu mieszkańców Lušticy pływało po Morzu Śródziemnym i innych morzach. Rose służyła wtedy jako schronienie dla żaglowców, a także miejsce odpraw celnych oraz kwarantanny dla marynarzy, którzy przybyli do Boki. Mieścił się tam również Zarząd Portu. Obecnie miejsce nie odgrywa żadnej znaczącej roli, ale jest bardzo urokliwą, spokojną osadą, której zabudowę stanowią stare kamienne domostwa. Znajdziemy tam także cerkiew świętej Trójcy z XVIII wieku, a w pobliżu znajduje się niemal niewidoczny z morza fort Kabala zbudowany pod koniec XIX wieku, a także długi na osiem metrów tunel dla łodzi podwodnej, pamiętający czasy Jugosławii i zimnej wojny.
Wycieczki
W sezonie przewoźnicy morscy oferują rejsy na Lušticę o różnych programach nawet kilka razy dziennie. Wypłynąć na nie można z przystanków: Igalo – La Bamba, Herceg Novi – Škver i Kumbor – Mondo. Najbardziej popularne to połączenie wizyty w Błękitnej Jaskini z pobytem na plaży Žanjic oraz krótki rejs – Błękitna Jaskinia, Mamula, Tunel Rose. Można też wykupić sam przewóz na plażę. Opcji jest naprawdę sporo, w tym wypożyczenie łódki ze sternikiem i opracowanie własnej trasy.
Ale fakt, że wypływamy z Herceg Novi nie musi nas ograniczać do samego zalewu na jego terytorium. Możemy też zaplanować rejs po całej Zatoce. Poza wycieczkami na Lušticę przewoźnicy oferują również całodzienne wycieczki, podczas których odwiedzicie Kotor, Stoliv, Perast i Wyspę Matki Boskiej Skalnej. Na statku znajduje się anglojęzyczny przewodnik, który opowiada o mijanych miejscach, w każdym z wymienionych punktów schodzicie na ląd i o ustalonej godzinie wracacie na pokład, dla uczestników przewidziany jest też drobny poczęstunek – świeże owoce, grice, czyli małe smażone w głębokim tłuszczu ryby, np. szprotki i napoje.
Drugą bardziej rekreacyjną opcją jest tzw. Fish Picnic podczas którego będziecie mieli okazję odwiedzić zalew tivatski, a tam Porto Montenegro czyli „czarnogórskie Monte Carlo” luksusowe osiedle apartamentowców z mariną jachtową zastawioną najdroższymi okazami na świecie ora Wyspę Kwiatów, o której pisałam tutaj. Dzień zakończycie na pokładzie w pobliżu przylądka Arza podziwiając zachód słońca. Ale uwaga jest to opcja, dla tych którzy naprawdę lubią pływać. Na lądzie spędzicie niewiele czasu, około pół godziny w Porto Montenegro, reszta wycieczki to statek lub morze, w cenie obiad – grillowana ryba i sałatka.
Tak wyglądają najbardziej popularne rejsy po Zatoce Kotorskiej z rejonu Herceg Novi. Ze względu na bliskość Lušticy mamy naprawdę sporo opcji. Jak już wspominałam, jeśli nie spodoba Wam się gotowy program albo zależy Wam na prywatności, zawsze możecie wynająć łódkę tylko dla siebie. Ceny w sezonie 2023 zaczynały się od 15 euro transfer na plażę do 50 euro za fish picnic. Wynajęcie łódki ze sternikiem na pół dnia, to koszt około 500-700 euro.
Nie tylko z Herceg Novi!
Oczywiście Zatokę możecie zwiedzać i z innych miast, np. z Tivatu i Kotoru. Jeśli chodzi o pozostałą część wybrzeża to ciekawe opcje ma na pewno Budva, z której możecie łatwo dostać się na pobliską Wyspę Świętego Mikołaja, potocznie zwaną Hawaje albo popłynąć na południe do Wyspy Świętego Stefana. To jak, widzimy się na morzu?
2 myśli w temacie “Pomysły na najpiękniejsze czarnogórskie rejsy”