Festiwal Mimozy 2024

Festiwal Mimozy 2024

W tym roku jeden z największych festiwali w Czarnogórze obchodzony będzie po raz pięćdziesiąty piąty. Mam wrażenie, że z tego powodu organizatorzy postarali się jeszcze bardziej. Program imprezy pęka w szwach i jest naprawdę bardzo ciekawy. Jeśli szukaliście jakiegoś pretekstu, żeby zaplanować wypad do Czarnogóry, to wierzcie mi, lepszego niż Praznik Mimozy nie znajdziecie. Przez około dwa tygodnie miasto będzie tętnić życiem, na każdym kroku czekać będą różnorodne atrakcje – koncerty, parady, degustacje, i przedstawienia. Obchody rozpoczną się 15 lutego i potrwają do początku marca.

Mażoretki i lokalne zespoły muzyczne ubarwiają festiwal
Wszytskie ulice miasta są ozdobione!

W tym okresie do Czarnogóry (Podgorica) przylecicie liniami Ryanair z Krakowa i Gdańska w każdą sobotę i poniedziałek, ceny biletów są naprawdę atrakcyjne. Od 24 lutego kurs do Podgoricy wznawia LOT, samolot będzie latał z Warszawy w soboty, poniedziałki i czwartki. W miesiącach zimowych przejazd ze stolicy do Herceg Novi nie zajmie dłużej niż trzy godziny. A informacje o tym jak się dostać do nas z lotniska znajdziecie tutaj i tutaj.

Skąd ta mimoza?

Mimoza jest jednym z symboli Herceg Novi. Na terenie Boki Kotorskiej rośnie około pięciu tysięcy krzewów mimozy, a ponad połowa właśnie w naszym rejonie. Roślina ta została sprowadzona nad Adriatyk na początku XIX wieku. Sadzonki przypłynęły na statkach. Był to zwyczaj praktykowany przez marynarzy z Zatoki, którzy ze swoich wojaży przywozili egotyczne gatunki kwiatów, którymi zachwycali czekające w domu ukochane. Dzięki temu do dzisiaj możemy cieszyć oczy niezwykłymi roślinnymi okazami spacerując po dzielnicy Topla, czy deptaku Pet Danica. Mimoza wywodzi się z Australii i lubi klimat tropikalny, ale łagodne warunki śródziemnomorskie również okazały się dla niej odpowiednie. Krzewy zaczynają kwitnąć już w listopadzie, ale to właśnie przełom lutego i marca od zawsze wiąże się ze zbiorami mimozy, która wykorzystywana jest w przemyśle kulinarnym i farmaceutycznym. W krajach byłej Jugosławii towarzyszy wiernym zarówno katolickim, jak i prawosławnym podczas wszystkich znaczących świąt jako ozdoba i symbol życia. A w Herceg Novi wielkie zbiory mimozy oznaczają początek wiosny.

Czego się spodziewać na festiwalu?

Jednym z najważniejszych punktów programu Festiwalu Mimozy jest właśnie impreza nawiązująca do zbiorów – Berba mimoze (czyli zbieranie mimozy) – Fešta od mimoze, ribe i vina, która odbywać się będzie w sobotę (17 lutego) na wybrzeżu miejscowości Kumbor, Đenovići i Baošići. Głównym jej elementem jest pochód od miejscowości do miejscowości, któremu towarzyszą śpiewy, a każdy z uczestników niesie gałązkę mimozy. Wszystko kończy się jedzeniem i piciem. Na gości czekają stoiska z rybami i winem, każdy może ich bezpłatnie spróbować. Trzeba się jednak pospieszyć, gdyż po takim spacerze znikają one dość szybko. Wydarzenie to poprzedza wielki piątkowy koncert, który odbywa się z kolei w miejscowości Igalo, na placu przed dawnym Hotelem Igalo. W tym roku gwiazdą wieczoru będzie Halid Bešlić, popularny piosenkarz z Bośni i Hercegowiny, specjalizujący się w utworach muzyki popowo-folkowej, uwielbianej przez miejscowych.

Poznaj bałkańskie gwiazy muzyki!

Poza Halidem w Herceg Novi zagrają jeszcze dwie inne gwiazdy wielkiego kalibru. 24 lutego wystąpi Ceca Ražnatović, dosyć kontrowersyjna postać, jeśli chodzi o życie prywatne. Ceca była żoną „Arkana”, oskarżanego o zbrodnie wojenne, nacjonalisty, przywódcy serbskich paramilitarnych oddziałów walczących w Chorwacji i Bośni. Po jego śmierci zrobiła ogromną karierę, a jej piosenki znają wszyscy, chociaż mało kto przyzna się, że jej słucha. Festiwal zamknie koncert kultowej jugosłowiańskiej grupy rockowej, założonej pod koniec lat 70-tych w Zagrzebiu – Prljavo Kazali š te. Polscy słuchacze mogą kojarzyć ich utwór „Czaro-biały świat”, który na albumie Yugoton wykonał Kazik. ​

Festiwal Mimozy także pełen atrakcji dla dzieci

Koncerty i wszystkie pozostałe wydarzenia Praznika Mimoze są bezpłatne i każdy może wziąć w nich udział. Wiele z nich przeznaczonych jest dla dzieci. Jeśli więc zastanawialiście się, czy Wasze pociechy nie będą się nudzić, to macie odpowiedź. Na 20 lutego w Parku Boka zaplanowane są warsztaty kreatywne dla najmłodszych, w sobotę 25 lutego odbędzie się karnawał dla dzieci – bal przebierańców w Instytucie Igalo, a w poniedziałek przedstawienie „Czarnoksiężnik z krainy Oz” – jest to tak znana i uniwersalna historia, że obcy język nie powinien stanowić problemu. Wasze pociechy jeszcze długo będą wspominać ferie spędzone w pięknie udekorowanym i pełnym wydarzeń Herceg Novi.

Świetny pomysł na city break

Wypad do Czarnogóry od soboty do poniedziałku, a może na dłużej? Sprawdźcie program, połączenia i pakujcie walizki. O tym, że nasz malutki kraj nad Adriatykiem jest równie atrakcyjny podczas chłodniejszych miesięcy pisałyśmy już tutaj. Na wybrzeżu będzie cieplej niż w Polsce, przypominam również, że Herceg Novi to najbardziej nasłonecznione miejsce w całej Czarnogórze. Naprawdę przyjemnie wita się tutaj wiosnę wraz z radosnymi i gościnnymi mieszkańcami, którzy na Święto Miomozy czekają cały rok. Nawet jeśli średnio interesują Was wydarzenia festiwalu, to i tak warto wybrać ten właśnie okres na przyjazd do Herceg Novi. Miasto jest pełne życia i radości, możecie czerpać z tego energię, chodząc własnymi ścieżkami. Spacer po tysiącach schodów i twierdzach jest zdecydowanie łatwiejszy i przyjemniejszy kilkunastostopniowych temperaturach niż letnich upałach. Zawsze też możecie podskoczyć do pozostałych miast Zatoki Kotorskiej, chorwackiego Dubrovnika i bośniackiego Trebinje. Aby ułatwić Wam planowanie, jeszcze raz podrzucam Wam jeszcze raz siatkę najbliższych lotów.

XczwarteksobotaponiedziałekTERMIN
KRAKÓW brak13.4507.201.11-31.03
GDAŃSKbrak08.1514.001.11-31.03
WARSZAWA10.4014.3514.3024.02-31.03

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry