Trebinje – monastyry i wino

Trebinje – monastyry i wino

Trebinje to bośniackie miasto, oddalone od mojego czarnogóskiego Herceg Novi o zaledwie 40 kilometrów. Już jakiś czas temu pisałam, że miasto skradło moje serce. Chciałabym aby jak najwięcej Polaków doświadczyło uroku tego miejsca, i aby Bośnia i Hercegowina nie była kojarzona tylko z Mostarem i Sarajewem. Jak najprościej to zrobić? No oczywiście – zorganizować wycieczkę!

Jedna z moich zeszłorocznych grup indywidualnych, która zachwyciła się Trebinjem

Trebinje warto zobaczyć i go zasmakować!

Trebinje ma naprawdę dużo do zaoferowania. Niełatwo stworzyć plan zwiedzania, obejmujący tylko kilka godzin i ukazujący wszystkie najważniejsze zakątki miasta. Nasze priorytety były jasno określone i nieco skrajne – miały być tutejsze słynne monastyry oraz… alkohol! Do tego stare miasto oraz obowiązkowo postój przy słynnym moście Arslanagića. Most jest jedną z wizytówek miasta, a prawie żadna wycieczka tam nie dociera. My chcieliśmy to zmienić. Jeśli zaś chodzi o smaki Trebinja, zdecydowaliśmy się na deustację rakiji w lokalnej destylarni oraz degustację trzech rodzajów wina wraz z tradycyjnymi przystawkami. Brzmi ciekawie, prawda? Uwierzcie mi, że smakuje jeszcze lepiej!

No to jedziemy!

Pierwszym przystankiem podczas naszej wycieczki, po wyjeździe z Herceg Novi, jest punkt widokowy w dzielnicy Podi. Stamtąd rozpościera się wspaniały widok na miasto i Zatokę. Dalej krętą drogą pod górę będziemy kierować się do przejścia granicznego. Pamiętajcie zatem o zabraniu dokumentu tożsamości! Zwiedzanie Trebinje rozpoczniemy od monastyru Gračanica. Obiekt zbudowany został na życzenie Jovana Dučića, słynnego serbskiego poety, urodzonego w Trebinje właśnie. Miał on przypominać inny bardzo ważny dla Serbów klasztor, znajdujący się na terenie Kosowa i noszący tę samą nazwę. Po zwiedzeniu monastyru zrobimy sobie krótką przerwę na toaletę i kawę. Jako że świątynia zbudowana jest na wzgórzu nad miastem, z kawiarni zlokalizowanej obok niej roztacza się absolutnie unikatowy widok.

Monastyr Gračanica
Nagrobek Jovana Dučića
widok na miasto, rzekę Trebišnjicę i słynny most

Most i starówka

Następnie przystanek nad rzeką Trebišnjicą przy moście Arslanagića. To bardzo malownicze miejsce idealne na pamiątkowe zdjęcie. Znad rzeki skierujemy się do starej część miasta, gdzie po spacerze z przewodnikiem będzie chwila, żeby przysiąść na mocną turecką kawę i bośniacką specjalność – ćevapčici albo burek.

Słynny most w Trebinje wiosną
Stare Miasto

Alkohol, alkohol i świątynia… z alkoholem

Winiarnia Vukoje jedna z największych i najnowocześniejszych w regionie zaprosi Was na degustację swoich wyrobów. Tam przy lampce wina będzie można chwilę odsapnąć i zebrać siły na następny punkt, czyli monastyr Tvrdoš.

Najbardziej znane wina winiarni Vukoje, spośród których najsłynniejsza jest Žilavka
Do wina oczywiście obowiązkowo przystawki!

Monastyr Tvrdoš to jeden z najstarszych na terenie Republiki Serbskiej w Bośni i Hercegowinie. Świątynia, której historia sięga IV wieku. Miejsce poświęcone Bogu, ale także… winu. Tutejsi mnisi uprawiają winorośl i także specjalizują się w produkcji winnego trunku. W tym miejscu degustacja nie jest wliczona w cenę wycieczki, jednak możemy polecić tradycyjny sklepik znajdujący się przed monastyrem, gdzie można kupić różnorodne spożywcze, alkoholowe oraz kosmetyczne wyroby mnichów.

Monastyr Tvrdoš

Na zakończenie tego pięknego dnia zatrzymamy się jeszcze w destylarni rodziny Vukoje. Tak, tej samej, która wcześniej uraczyła nas już winem. Tym razem spróbujemy czgoś mocniejszego i zobaczymy, w jaki sposób powstaje najważniejszy bałkański trunek – rakija! Stamtąd, nieco pokrzepieni, udamy się w drogę powrotną do Herceg Novi.

Kosmiczne maszyny, w których powstaje bałkańskie złoto, czyli rakija.
Buteleczki czekające na etykiety…
i czas na sprzedaż. Kto się skusi?

>> Opis wycieczki na stronie agencji Active Montenegro <<

Cena 60 €, dzieci poniżej 12 r.ż. – 50 €

Wycieczka odbywa się we wtorek, prowadzona jest w języku angielskim, jednak wycieczkę pilotować będzie osoba mówiąca także w języku polskim (służąca pomocą, mogąca dopowiedzieć to, co okaże się niezrozumiałe). Zapisy można kierować na adresy mailowe anna@balk-ann.pl, info@activemontenegro.me lub wiadomością przez WhatsApp na numer +382 67 141 331.

Cena obejmuje

  • Przejazd klimatyzowanym busem wysokiej klasy turystycznej
  • Opieka angielskojęzycznego pilota podczas wycieczki
  • Opieka lokalnego przewodnika w Trebinje
  • Degustacja wina i przystawek w winiarni Vukoje
  • Degustacja rakiji w destylarni Vukoje
  • Ubezpieczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry