O mnie i blogu

Witaj w moim internetowym zakątku!

Jestem Balk-ann, czyli Anna zafascynowana Bałkanami! Bałkanistka z pasji i wykształcenia. Absolwentka filologii bałkańskiej na UMK w Toruniu, która po czterech latach pracy w branży turystycznej, zamieszkała w czarnogórskim Herceg Novi. Tu współtworzę agencję wycieczek Active Montenegro. Jestem mamą, pilotką wycieczek, copywriterką. Tworząc balk-ann.pl chcę Cię zarazić miłością do moich Bałkanów. Zapraszam, rozgość się!

Blog powstał jako miejsce, w którym będę mogła dzielić się z Tobą ciekawostkami dotyczącymi życia na Bałkanach. Co tu znajdziesz?

Przede wszystkim dużo atrakcji turystycznych gminy Herceg Novi, jednak Balk-ann, Anna o Bałkanach, to nie tylko Czarnogóra! Nasza agencja organizuje też wycieczki do Dubrownika, jak i Hercegowiny (tak tak, Hercegowiny, która jest regionem geograficzno-historycznym kraju Bośnia i Hercegowina). Mamy także rodzinę w Serbii! Bywam więc w różnych miejscach zachodnich Bałkanów, i o nich wszystkich będę tu pisać!

Nie zabraknie tu czarnogórskiej codzienności. W sieci można przeczytać dużo o atrakcjach turystycznych Czarnogóry, jak i różnych formalnościach związanych z organizacją pobytu. Czy jesteś ciekaw(a), jak żyje się w kraju, gdzie właściwie nie ma sklepów internetowych, firmy kurierskie mają zaledwie kilka zleceń tygodniowo, jest tylko jedno duże centrum handlowe, nie funkcjonuje ani jeden Mc Donald’s, a wszystkich opłat dokonuje się na poczcie? O tym właśnie Ci opowiem!

Będzie także dużo kultury i tradycji! Kiedy podczas studiów poszukiwałam informacji, jak dokładnie obchodzi się czarnogórskie Boże Narodzenie oraz czym jest Slava, nie znalazłam zbyt wyczerpujących odpowiedzi. Nie słyszałam także o takich imprezach kulturalnych jak Święto Mimozy, czy Bokeljska Noć. Czas to zmienić!

Będzie też trochę tradycyjnej kuchni! Dlaczego? Chociażby dlatego, że przysmaki mojej teściowej mają opinię najlepszych rarytasów w gminie. Co niektórzy namawiali ją, by ze swoją pitą wyjechała w lato do któregoś z kurortów. Całkiem prawdopodobne, że lokalne piekarnie znacząco odczułyby spadek sprzedaży burka, a połowa osób wypoczywających, zajadałaby się pitą z serem!

Wspomnę także o tematach związanych z macierzyństwem. Dlaczego? Bo wcześniej nie do końca rozumiałam osoby, które na forach internetowych pytały o dostępność w Czarnogórze konkretnych produktów dla niemowląt i specjalnych udogodnień dla dzieci. Kiedy zostałam mamą, zaczęłam zastanawiać się, jak będę spacerować z wózkiem po Herceg Novi, które przecież nazywane jest miastem tysiąca schodów, myślałam też o tym, że przecież w toalecie żadnej czarnogórskiej restauracji nie widziałam przewijaka oraz przeszukałam internet w poszukiwaniu informacji, czy w Czarnogórze dostanę dokładnie to mleko modyfikowane, którym w Polsce dokarmiam córkę. W pełni zrozumiałam osoby planujące wypoczynek z dzieckiem! Dlatego – jestem tu także dla Was!

Jeśli macie jakieś pomysły, pytania lub wątpliwości, piszcie śmiało! Piszcie, komentujcie, inspirujcie: anna@balk-ann.pl

Powrót do góry